Reklama

Przeżyłam Hiroszimę

Przeżyłam Hiroszimę

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Toshiko Tanaki: Wojna skończyła się dopiero, gdy mając 69 lat po raz pierwszy zaczęłam mówić, czego doświadczyłam.
Toshiko Tanaki, 2015 r. Fot. Magdalena Rittenhouse
M

MAGDALENA RITTENHOUSE: Pamięta Pani przemówienie cesarza, w którym tłumaczył narodowi, dlaczego Japonia musi się poddać?
TOSHIKO TANAKI: W Hiroszimie ludzie go nie słyszeli. Nie mieliśmy radioodbiorników, nie było prądu.

To kiedy dowiedzieliście się, że Japonia skapitulowała?
Nie pamiętam dokładnie, ale na pewno później. W naszym domu, choć był zniszczony, stacjonowali zdemobilizowani żołnierze.
Przyjechali, by pomagać w akcji ratowniczej. Chyba od nich musieliśmy to usłyszeć. Pamiętam za to inny moment. Zeszli się sąsiedzi i zastanawiali się, gdzie ukryć dzieci, co zrobić z dziewczynkami. Bo lada chwila mieli przyjść Amerykanie i wszyscy myśleli, że będą nas gwałcić (Toshiko długo głośno się śmieje). Ktoś wpadł na pomysł, by zgolić nam włosy, ktoś inny, by usmarować nam buzie popiołem, żeby nas oszpecić. Wtedy...

9675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Chyba wtedy dotarło do mnie, że wszystkie wojny – bez względu, gdzie się toczą, jakie jest ich tło czy polityczne uwarunkowania – łączy jedno: uderzają w zwykłych ludzi, tych na dole. Matki, dzieci, rodziny. To oni cierpią."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]