Ładowanie...
Ukraińcy nie chcą polskich egzaminów
Ukraińcy nie chcą polskich egzaminów
Do matury na poziomie podstawowym zgłosiło się 41 młodych uchodźców z Ukrainy, z czego jeden ostatecznie się nie stawił. Do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w przyszłym tygodniu (24-26 maja), podejdzie nieco ponad 7 tys. uczniów zza wschodniej granicy. Perspektywa polskiego egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej sprawiła, że większość ukraińskich uczniów w wieku pasującym do klasy ósmej trafiła w ostatnich miesiącach do klas siódmych.
Część oświatowych ekspertów skrytykowało zasady, na jakich Ukraińcy kończą nasze podstawówki. Po pierwsze, za niespójność: absolwenci ukraińskich szkół podstawowych mogą dostać się do naszych liceów bez dodatkowych testów, zaś ich rówieśnicy, którzy mieli szczęście (nieszczęście?) trafić na kilka miesięcy do klasy ósmej nad Wisłą, muszą też podejść do tutejszych egzaminów. W dodatku – to drugi punkt krytyki – na surowych zasadach: co prawda z poleceniami podanymi w języku ukraińskim i wydłużonym czasem zdawania, ale też z koniecznością pisania w naszym języku.
POLSKA SZKOŁA. Uczniowie, nauczyciele i lekcje do odrobienia. CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM>>>
W polskim systemie oświatowym zarejestrowanych jest już 200 tys. dzieci, które uciekły przed wojną. Kolejne pół miliona przebywających w Polsce korzysta z nauki zdalnej w ramach ukraińskiego systemu. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]