Reklama

Prymus

Prymus

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Berlin szybuje w przestworzach przyszłości. Reszta została na ziemi i tęsknie spogląda. Taki ma być świat, jakie jest to miasto. Kto jeszcze widzi jego drugie dno?
Checkpoint Charlie – dawne przejście graniczne między Berlinem Zachodnim i Wschodnim. Fot. Mario Fourmy / ABACAPRESS / EAST NEWS
B

Berlin. Zastanawiam się, czy się zbliżył, czy oddalił. W latach 70. oglądało się go w czarno-białych barwach. I pewnie był znany, jak żadne inne europejskie miasto. Dziesiątki razy ten sam obraz: Brama Brandenburska i żołnierze zatykający na niej sztandary. Rosyjskie i czasem polskie. Ruiny, zgliszcza, cywile kryjący się w piwnicach. Brudni i obdarci. Wśród gruzowisk jechały czołgi T-34 i działa samobieżne ISU-150.
W polskim serialu telewizyjnym pt. „Czterej pancerni i pies” ostatnie sekwencje dzieją się właśnie w Berlinie. Dzielni czołgiści niszczą ostatnią niemiecką redutę w okolicach stacji Tiergarten. Jest dynamit, napięcie jak u Hitchcocka, niemożliwe zwycięstwo przychodzi w ostatniej sekundzie i droga do Bramy Brandenburskiej stoi otworem. Mieliśmy po 12-14 lat i szliśmy na Berlin. Berlin był nasz. W podświadomości tkwiło przeświadczenie, że Berlin jest naszą własnością....

15905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]