Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Berlin
Artykuły na ten temat
Muzeum Pergamońskie zamknięte na co najmniej 14 lat. Jaka będzie jego przyszłość?
Anna Pajęcka
Kodeks Hammurabiego, Brama Isztar i wiele innych bezcennych zabytków idzie pod klucz. Gdzie je znów zobaczymy, kiedy ten czas minie? Czy opuszczą Europę?
Aktywiści klimatyczni radykalnie nieskuteczni
Łukasz Grajewski
Na pewno osiągnęli jedno: rozpoznawalność. Filmiki, na których kierowcy atakują protestujących, świetnie nadają się do rozemocjonowanego świata mediów…
MaerzMusik od nowa
Dorota Kozińska
Kamila Metwaly przyszła na świat w Warszawie, w rodzinie egipskiego aktora i reżysera Hanaa Abdela Fattaha Metwalego oraz jego żony Doroty. Ojciec tłumaczył…
Berlin: miasto ekstremalnie dynamiczne. Subiektywny przewodnik po stolicy Niemiec
Łukasz Grajewski
Berlin to ponad 4 mln mieszkańców, polityczne intrygi, eklektyczna architektura, światowa oferta kulturalna i kulinarna, kultowe kluby taneczne, a także…
Nowy Babilon Berlin
Anita Piotrowska
Mistrzowska mieszanka dramatu społecznego i melodramatu, kina gangsterskiego i psychothrillera, biblijnej przypowieści i animistycznej klechdy, w klimacie…
W Berlinie upamiętnią Polaków
Łukasz Grajewski
Wszystko mogło wyglądać inaczej
Ehrhart Neubert
Nie byłoby zjednoczenia, gdyby wcześniej obywatele NRD nie wyszli na ulice – wschodnioniemiecki opozycjonista i teolog wspomina tamte dni i emocje.
Dlaczego potrzebujemy pomników
Florian Mausbach
W stolicy Niemiec powinien powstać nie tylko monument Wolności i Jedności, upamiętniający przełom sprzed trzech dekad, ale także osobny pomnik poświęcony…
Dla ludzi czy dla zysku
Rafał Woś
W Berlinie na naszych oczach dzieje się historia. Czy uda się uznać „mieszkanie po przystępnej cenie” za podstawowe prawo człowieka?
Berlin jako Babilon
Iwona Luba
Berlin lat 20. XX w. był miastem sprzeczności. Dla jednych – ziemia obiecana dająca szansę szybkiej kariery. Dla drugich – piekielna czeluść, przed którą nie…
Pożegnanie z Berlinem
Paweł Bravo
Dziewięć euro w tę i z powrotem dla pary. Dowolnej. Ten z tyłu na zdjęciu mocno obejmuje chłopaka na pierwszym planie, zaciska dłoń na jego nadgarstku, czule…
Aleja Karola Marksa
Rafał Woś
To będzie przypowieść o demokracji w działaniu. I o tym, czy ciągle jest ona w stanie chronić interes konkretnego słabszego. Takich historii słucha się w…
Dobre jedzenie dla wszystkich
Paweł Bravo
Cztery siedemdziesiąt. Tyle euro i centów wynosi dzienny wsad do kotła dla pacjentów jednego z największych szpitali w Berlinie.
Zamach w Berlinie
Grzegorz Szymanowski
Według słów Angeli Merkel byłoby szczególnie ciężkie do zniesienia, gdyby okazało się, że zamachu dokonał uchodźca. Ale zamach w Berlinie przysparza też…
Możemy wybrać, czy chcemy być widoczni
Beata Chomątowska
Berlińscy Polacy, choć większości z nich łatwo byłoby się wtopić w międzynarodowy tłum, wolą prezentować światu kawałek swojej podwójnej tożsamości w nowy,…
Inne mury
Adrian Stachowski
Nie zdążyli z tą książką na rocznicę upadku muru berlińskiego. Ale za to ich antologia ukazuje się w czasie, kiedy powstają nowe mury.
Święto jedności
Joachim Trenkner
Pierwszy w historii Ekumeniczny Kirchentag - kilkudniowe spotkanie chrześcijan różnych wyznań - zgromadził w Berlinie kilkaset tysięcy Niemców: od „…
Szlak bursztynowy Berlin - Moskwa
Nawojka Cieślińska
„Jak w wielkiej misce jajecznicy” - tak zapamiętała Bursztynową Komnatę moja Mama, która widziała ją w 1942 r. w Królewcu, będąc tam na robotach przymusowych.…
Ubogo, choć ambitnie
Joachim Trenkner
Wojna w Iraku podzieliła Zachód. Jednym ze zwycięzców europejsko-transatlantyckiego sporu okazuje się Polska: włączona do NATO i wkrótce do UE, pokazała się…
Polski Berlin, dawniej i dziś
Joachim Trenkner
Pokój grasuje w Berlinie!
Joachim Trenkner
Choć wojna w Iraku dobiega już końca, a sami Irakijczycy przyjęli upadek reżimu Husajna z radością i ulgą, w Niemczech nadal odbywają się antywojenne, pokojowe…
Światy na uboczu
Anita Piotrowska
Doprawdy, dziwny to był festiwal. Powiewający hasłem „W stronę tolerancji”, rozpoczął się frywolnym, choć perfekcyjnym w każdym calu musicalem „Chicago” Roba…