Reklama

Ambasada pod lipą

Ambasada pod lipą

29.10.2018
Czyta się kilka minut
Nad budową nowej polskiej placówki w Berlinie wisi fatum. Ministerstwo najpierw wyrzuciło do kosza plany poprzedników. A potem je przywróciło.
Makiety projektów zgłoszonych w 2012 r. w konkursie na budynek ambasady w Berlinie PAWEŁ SUPERNAK / PAP
P

Prestiżowy adres w sercu Berlina, aleja Unter den Linden 70 (Pod Lipami), to dziś wyrwa w zabudowie i posępna dziura w ziemi. Płot w środku miasta zdobią plakaty z żubrami, przyrodą, widokami z polskich miast i coraz to nowymi gigantycznymi planszami. Takiego konceptu nie powstydziłby się działający w Niemczech satyryczno-dadaistyczny Klub Polskich Nieudaczników. Kłopot w tym, że to nie performans, ale pomnik nieudolności.

W czasach PRL-u ambasada w Berlinie wschodnim mieściła się w budynku typu „Lipsk”. Stalowo-betonowy kloc na NRD-owskiej licencji, wzniesiony jeszcze w latach 60., przy użyciu szkodliwego dla ludzi azbestu. Wyróżniał się zielonkawą elewacją z hartowanego szkła, za którym budynek dosłownie się kruszył, aż groził zawaleniem. Polscy dyplomaci urzędowali w nim do połowy lat 90. Ruderę na dobre zamknięto w 1999 r.

Dyplomaci przenieśli się tymczasowo do...

12388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]