Reklama

Ładowanie...

Test dla Europy, test dla Polski

04.01.2006
Czyta się kilka minut
W niedzielę 1 stycznia, kilkanaście minut przed godziną ósmą czasu polskiego, rosyjski koncern Gazprom rozpoczął procedury prowadzące do zmniejszenia ciśnienia w gazociągu transportującym rosyjski gaz na Ukrainę. Rosjanie najwyraźniej postanowili spełnić swą groźbę i wstrzymać dostawy gazu po tym, jak Kijów nie zgodził się na drastyczne, niemal pięciokrotne podniesienie jego ceny. Jeśli tak się stanie, sytuacja Ukrainy - kraju niemal całkowicie uzależnionego od rosyjskiego gazu - może stać się dramatyczna, i to w środku zimy.
R

Rosyjscy politycy nawet nie udają, że sprawa ma charakter przede wszystkim polityczny: to próba chwycenia "pomarańczowej" Ukrainy za gardło, osłabienia przed marcowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie tych ukraińskich polityków, którzy swój kraj chcą widzieć wolnym i demokratycznym, w zachodnich strukturach. A zarazem wzmocnienia pozycji byłego premiera Wiktora Janukowycza, który ma nadzieję, że w marcu wróci do władzy, i który mówi otwarcie, że dla niego liczy się przede wszystkim Rosja [patrz wywiad z Janukowyczem na stronie 7 - red.]. Równie szczery jest prezydent Władimir Putin, dla którego nowa "idea narodowa" to światowe (a chwilowo: europejskie) przywództwo energetyczne Rosji. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej 22 grudnia Putin ogłosił, że zamierza przekształcić Rosję w lidera światowej energetyki, w tym wydobycia i eksportu surowców.

...
2110

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]