Reklama

Test dla Europy, test dla Polski

Test dla Europy, test dla Polski

04.01.2006
Czyta się kilka minut
W niedzielę 1 stycznia, kilkanaście minut przed godziną ósmą czasu polskiego, rosyjski koncern Gazprom rozpoczął procedury prowadzące do zmniejszenia ciśnienia w gazociągu transportującym rosyjski gaz na Ukrainę. Rosjanie najwyraźniej postanowili spełnić swą groźbę i wstrzymać dostawy gazu po tym, jak Kijów nie zgodził się na drastyczne, niemal pięciokrotne podniesienie jego ceny. Jeśli tak się stanie, sytuacja Ukrainy - kraju niemal całkowicie uzależnionego od rosyjskiego gazu - może stać się dramatyczna, i to w środku zimy.
R

Rosyjscy politycy nawet nie udają, że sprawa ma charakter przede wszystkim polityczny: to próba chwycenia "pomarańczowej" Ukrainy za gardło, osłabienia przed marcowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie tych ukraińskich polityków, którzy swój kraj chcą widzieć wolnym i demokratycznym, w zachodnich strukturach. A zarazem wzmocnienia pozycji byłego premiera Wiktora Janukowycza, który ma nadzieję, że w marcu wróci do władzy, i który mówi otwarcie, że dla niego liczy się przede wszystkim Rosja [patrz wywiad z Janukowyczem na stronie 7 - red.]. Równie szczery jest prezydent Władimir Putin, dla którego nowa "idea narodowa" to światowe (a chwilowo: europejskie) przywództwo energetyczne Rosji. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej 22 grudnia Putin ogłosił, że zamierza przekształcić Rosję w lidera światowej energetyki, w tym wydobycia i eksportu surowców.

...
2110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]