Reklama

Remis ze wskazaniem

Remis ze wskazaniem

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Po podpisaniu przez Rosjan i Ukraińców porozumienia dotyczącego dostaw gazu i jego tranzytu przez Ukrainę na Zachód - kończącego (na razie?) wojnę gazową - światowe media ogłosiły zwycięstwo strony ukraińskiej. Także część ukraińskich politologów i ekspertów widzi pozytywne dla Kijowa skutki tego sporu.
M

Moment, w którym doszło do "wojny gazowej", był dla Ukrainy w gruncie rzeczy korzystny. Pozwolił, w rok po Pomarańczowej Rewolucji, realnie spojrzeć na politykę wewnętrzną i zagraniczną: dwustronne stosunki Ukrainy i Rosji, a także politykę Unii Europejskiej wobec Kijowa. Ukraińcy nie ugięli się pod gospodarczym szantażem i zachowali kontrolę nad systemem transportu gazu przez własne terytorium, co przed dwoma laty nie udało się Białorusi. To dowód, że Ukraina jest faktycznie politycznie niezależna.

Także cena, którą teraz Kijów zapłaci za tysiąc metrów sześciennych, jest tylko niewiele większa od jego negocjacyjnej propozycji: 95 zamiast 85 dolarów (dotąd cena wynosiła 50 dolarów). W sumie podwyżka ta może wyjść rozrzutnej ukraińskiej gospodarce na dobre, zmuszając ją do oszczędzania energii. Poza tym, mimo rosyjskich oskarżeń o kradzież gazu przeznaczonego...

10217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]