Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Tańczyć jak bóg

Tańczyć jak bóg

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Nie lada gratkę zgotowała wielbicielom tańca TVP Kultura. Szczególnie tym, którym nie wystarczają tańce z gwiazdami podporządkowane telewizyjnemu show.
T

Taniec jest najpiękniejszy podczas prób" - mówi Carlos Saura, który jak nikt inny na gruncie kina potrafi opowiadać o sztuce ruchu. W dokumentach "Szukając Salome" i "Jak powstała »Salome«" hiszpański mistrz na planie swego filmu o biblijnej uwodzicielce opowiada, w jaki sposób kamera filmowa potrafi współtworzyć choreografię i wydobywać z niej jeszcze większy dramatyzm. W zabawnej etiudzie "Car Men" Jiříego Kiliána i Borisa Pavla Conena wzorowanej na niemych czarno-białych burleskach widać wyraźnie, jak wiele wspólnego z tańcem miało kino u samych swoich początków - by przypomnieć choćby mistrzostwo ruchu Chaplina. Z kolei tytułowy bohater filmu "B jak Béjart", sfilmowany podczas prób do spektaklu "Światło", porównuje balet do... reportażu, który stwarza się naocznie i wymaga nieustannego wyboru materiału. To dlatego sędziwy mistrz choreografii decyduje się pokazać widzom...

3256

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]