Reklama

Tańczący Bóg

Tańczący Bóg

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Jedna z najradośniejszych ludowych uroczystości religijnych na moich ukochanych Kaszubach to odpust ku czci Trójcy Świętej. Tego dnia do nadmorskiego Wejherowa ciągną rzesze pielgrzymów. Delegacje parafii niosą sztandary oraz ociekające złotem, ważące nawet do kilkudziesięciu kilogramów feretrony z obrazami świętych patronów. Chłopcy i dziewczęta, uginający się pod ciężarem tych obrazów, dokonują rzeczy niezwykłej, trudnej do wyobrażenia: mijając napotkane kościoły, oddają obecnemu tam Najświętszemu Sakramentowi cześć poprzez odprawienie swoistego tańca z feretronami. W rytm muzyki wprawiają w ruch potężne obrazy tak, że wirują one przed oczami widzów, zlewając się w jedną całość z aktorami niecodziennego spektaklu. Tancerze na chwilę stają się jednym organizmem, związanym między sobą nicią martwego przedmiotu, ożywionego wyobraźnią choreografa i siłą ludzkich mięśni.
N

Na ogół gdy mówimy o Trójcy Świętej, nasze refleksje zamykają się w obrębie teologicznej łamigłówki, domagającej się rozwiązania na wyższym poziomie abstrakcji. Wszystko tam się zgadza, chociaż generalnie wieje nudą. Ojciec, Syn i Duch Święty, jedność w różnorodności, wielość w jedności i cały ten teologiczny sztafaż, sprawiający, że ludzie wychodzą z kościoła, gdy mają usłyszeć kolejne kazanie o Bogu niepojętym. Pewnie m.in. właśnie dlatego niewielu ludzi naprawdę obchodzi, czy Bóg jest w jednej, czy w trzech Osobach.

Idąc tym tropem Karl Rahner zwrócił uwagę, że "gdyby naukę o Trójcy trzeba było usunąć jako fałszywą, po takim zabiegu większa część literatury religijnej pozostałaby niezmieniona". Niemiecki teolog wskazał tym samym na radykalną utratę poczucia sensu wiary w Trójcę Świętą u współczesnych chrześcijan. Kłam tej ocenie zadaje jednak powszechne...

2629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]