Reklama

Ładowanie...

Kościół jest powszechny

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Dziś przymiotnik „katolicki” służy najczęściej wytyczeniu granic. Przecząc pierwotnemu sensowi tego słowa.
Radość w Krakowie – Światowe Dni Młodzieży, lipiec 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
Ż

Żyjemy w czasie kryzysu tożsamości. Uchodźcy i imigranci u bram Europy. Zwiększające w wielu społeczeństwach europejskich – także w Polsce – wątpliwości co do kształtu, a nawet sensu Unii Europejskiej. Kulturowe pęknięcie polskiego społeczeństwa wielorako powiązane z zaostrzającymi się sporami politycznymi. Rosnące w siłę ruchy nacjonalistyczne. Coraz trudniej uciec od pytania, kim jesteśmy: Europejczykami? Polakami? Czy Polak to katolik? Kogo uznać za patriotę? Co w ogóle znaczą te kategorie?

Niedawno opublikowany dokument polskiego Episkopatu krytykuje nacjonalizm i kreśli chrześcijańską wizję patriotyzmu – zaangażowanego, otwartego i pluralistycznego. Warto sobie jednak uświadomić, że dla chrześcijanina taki zaangażowany, otwarty i pluralistyczny patriotyzm to właśnie jedna z form realizowania katolickości, choć w źródłowym, a nie potocznym sensie tego słowa.

W...

15896

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]