Reklama

Chór niemocy

Chór niemocy

14.06.2011
Czyta się kilka minut
Jak ująć prawdę o boskiej "jedności w różnorodności", by uniknąć pułapki wiary w trzech bogów?
Trojca Święta (płótno, farby olejne), Płock, XIX w. / fot. dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego w Krakowie im. Seweryna Udzieli
N

Niektórzy "niepokoją się słysząc, że Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem, a jednak ta Trójca Osób to nie są trzej bogowie, ale jeden Bóg" - napisał św. Augustyn (354-430), największy teolog od Trójcy Świętej, w dziele "De Trinitate". Swoje przemyślenia spisał w piętnastu opasłych księgach.

W ostatniej z nich biskup Hippony wyjawił, jak widzi efekty swojej, bagatela, dwudziestoletniej pracy: "mimo obietnicy (...), iż dam wyjaśnienia w tym punkcie, kiedy chciałem wskazać w naszej ludzkiej rzeczywistości jakieś analogie dopasowane do przedmiotu, wówczas niezręczność mego wyrażenia zdradziła moje nędzne rozumienie. Odczuwam jednak, że nawet w zrozumieniu moim jest to raczej usiłowanie niż osiągnięcie".

Rozum słaby

Największe umysły teologiczne nie miały złudzeń co do ludzkich...

10590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]