Skandale obyczajowe i nadużycia związane z systemem władzy w Kościele powszechnym i polskim, na gruncie lokalnym flirt episkopatu z PiS i błyskawicznie przyspieszająca laicyzacja, na gruncie globalnym pełzająca rebelia przeciwko reformującemu Kościół papieżowi Franciszkowi, a także poszukiwanie dróg wyjścia i wizja chrześcijaństwa przyszłości – to tematy najnowszego wydania specjalnego „Tygodnika Powszechnego”.
Teolog, dogmatyk, były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej. Obecnie przygotowuje monografię o Zmartwychwstaniu.
Artykuły
15.03.2021
Trwa ważny dla przyszłości ekumenizmu spór niemieckich teologów z Watykanem o interkomunię. Ostatnia jego odsłona omal nie doprowadziła do zawieszenia dialogu ekumenicznego.
09.11.2020
Jazda do góry, po czym gwałtowny spadek do punktu wyjścia – tak można streścić ostatni rok dialogu ekumenicznego w Niemczech, ważnego także dla Kościoła powszechnego.
23.09.2019
Odwaga niemieckich biskupów jednych niepokoi, innych napawa nadzieją. Do czego doprowadzi rozpoczęta przez nich synodalna droga?
25.02.2019
Zarzuca Franciszkowi, że kieruje Kościołem według reguły jezuitów, mówi o „oszustwie Antychrysta”. Kim jest kardynał Gerhard Müller, który wyrasta na ikonę opozycji wobec papieża?
11.06.2018
Kardynał Luis F. Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (na zdjęciu), poinformował, że – zdaniem papieża – obecny kształt projektu „Pomocy duszpasterskiej” niemieckiego Episkopatu o...
28.05.2018
Spór o komunię dla niekatolików z małżeństw mieszanych w Niemczech ma znaczenie dla przyszłości chrześcijaństwa. Jest także okazją do przemyślenia znaczenia Eucharystii w Kościele.
07.05.2018
W siedzibie Kongregacji Nauki Wiary przedstawiciele niemieckiego Episkopatu dyskutowali o spornym projekcie „Pomocy duszpasterskiej”, który proponuje dostęp do komunii protestantom w...
23.04.2018
Czy ostry spór w niemieckim episkopacie o komunię dla niekatolików w małżeństwach mieszanych będzie miał wpływ na reformy Franciszka?
14.10.2013
Kościół nie może powtarzać, że żyjący w kolejnym związku przynależą do wspólnoty, a jednocześnie na zawsze zamykać im drogę do pełnej komunii.
14.06.2011
Jak ująć prawdę o boskiej "jedności w różnorodności", by uniknąć pułapki wiary w trzech bogów?