Reklama

Tajemnice magdalenek

Tajemnice magdalenek

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Film Siostry magdalenki wszedł na ekrany w atmosferze potępienia przez Kościół. Gdyby nie ubiegłoroczny Złoty Niedźwiedź na festiwalu w Wenecji, wielu uznałoby go co najwyżej za kolejną antyklerykalną prowokację.
B

Bluźnierstwo stało się dla kina czymś dziecinnie łatwym, oskarżenia pod adresem Kościoła przypominają pokazywanie języka. Słynny gest irlandzkiej piosenkarki Sinead O’Connor, która publicznie podarła zdjęcie Papieża, pokazał, że przełamywanie religijnych tabu może być dzisiaj po prostu atrakcyjnym medialnie towarem. Po ważnych filmach Felliniego czy Scorsesego dziełka w rodzaju “Czas religii" Bellocchia wydają się płytkie i sztubackie.

“Siostry magdalenki" wywołały zamieszanie, usiłowano bowiem wyeksponować “oburzenie Watykanu", cytując recenzję zamieszczoną w watykańskim półoficjalnym dzienniku “L’Osservatore Romano" oraz słowa blisko 88-letniego emerytowanego arcybiskupa Rawenny, kardynała Ersillo Toniniego, popularnego we Włoszech publicysty i komentatora aktualnych wydarzeń. Fragmenty wypowiedzi kardynała (“Złoty Lew dla filmu, który nie mówi prawdy o...

7524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]