Reklama

Szrama na brzuchu

Szrama na brzuchu

30.09.2019
Czyta się kilka minut
Polem bitwy stało się również kobiece ciało. W „Wysokiej dziewczynie” bohaterki, zmęczone wielką wojną, sponiewierane i wydrążone, są jak miasto próbujące podźwignąć się z ruin.
Kadr z filmu „Wysoka dziewczyna” STOWARZYSZENIE NOWE HORYZONTY
W

W szpitalu wojskowym pacjenci zabawiają mizernego chłopczyka, naśladując odgłosy różnych zwierząt. Mały Paszka nie bardzo odnajduje się w tej zabawie. Ktoś żartuje: „A gdzie miał widzieć psa? Tu już wszystkie zjedli!” – i zamiast śmiechu kilkunastu mężczyzn w piżamach zaczyna szczekać. Jesteśmy bowiem w Leningradzie, tuż po wojnie, choć mało kto mówi o niej wprost. Wszystko, co się tutaj wydarzyło w ciągu ostatnich kilku lat, zapisane zostało w ciałach i na twarzach. Słabi, okaleczeni mężczyźni pielęgnowani są przez silniejsze, przynajmniej z pozoru, kobiety. Bo ich blizny pozostają niewidoczne dla oka. Może dlatego, że pomimo własnych ran i traum kurczowo trzymają się życia.

Rosyjski reżyser Kantemir Bałagow (rocznik 1991), zainspirowany książką „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz, opowiada o gehennie oblężonego miasta i frontowej poniewierce poprzez...

5414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]