Reklama

Szept opowieści

Szept opowieści

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Orhan Pamuk: Czytanie i pisanie nigdy się nie kończą. Nasze umysły składają się z tekstów, a zatem nasz stosunek do świata polega na nieustającej lekturze. Patrzeć znaczy tyle, co czytać.
Fot. Grażyna Makara
O

Od 22 do 28 października trwało w Krakowie największe w Polsce święto literatury – Międzynarodowy Festiwal im. Josepha Conrada, którego współorganizatorem jest „Tygodnik Powszechny”. Kilkudziesięciu pisarzy z całego świata, tłumy czytelników, dyskusje, wykłady, wieczory autorskie, spektakle, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, performanse – wszystko to połączone jednym impulsem: bezgraniczną miłością do literatury i wiarą w jej egzystencjalną, społeczną, a także polityczną moc. Głównym wydarzeniem Festiwalu było spotkanie z tureckim prozaikiem, laureatem Nagrody Nobla, Orhanem Pamukiem, które przyciągnęło do Auditorium Maximum UJ przeszło tysiąc osób. Grzegorz Jankowicz: W swoich książkach wielokrotnie odnosi się Pan do Josepha Conrada. Jedno z trzech mott do „Śniegu” pochodzi z jego powieści „W oczach Zachodu”. Zdanie to brzmi: „Jako człowiek...

17585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]