Reklama

Ładowanie...

Liczę statki na Bosforze...

25.10.2006
Czyta się kilka minut
Dla jednych koń trojański Zachodu, dla innych symbol nowoczesnej Turcji, Orhan Pamuk burzy stereotypy i "otwiera drzwi między kulturami. "W żadnym z ponad trzydziestu krajów nie miałem tak wielkich problemów z publikacją moich książek, jak we własnej ojczyźnie - mówi.
Orhan Pamuk
S

Szwedzka Akademia Królewska przyznając tegoroczną literacką Nagrodę Nobla napisała, że nagradza Orhana Pamuka za to, że w "poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur". Istotnie, nie ma chyba pisarza bardziej niż Pamuk stambulskiego i kosmopolitycznego zarazem; ukształtowanego równie mocno przez historię orientu i Wielkiej Porty, co przez liberalno-demokratyczne tradycje "oświeconego" domu stambulskiej burżuazji; uprawiającego pisarstwo głęboko osobiste i jednocześnie odwołujące się do wątków tak silnie charakteryzujących społeczność, w której wyrósł; walczącego z melancholią, która trawi turecką duszę, i usiłującego sprawić, by duszę tę zrozumiano...

Kamienica Pamuków

Na pięciu piętrach mieszkali tam wszyscy: rodzice, starszy brat, babka, wujowie i ciotki...

11170

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]