Reklama

Szczepienia: będzie przewrót w strategii?

Szczepienia: będzie przewrót w strategii?

22.02.2021
Czyta się kilka minut
P

Pojedyncza dawka szczepionki Pfizera po dwóch tygodniach od podania chroni przed infekcją niewiele gorzej niż dwie dawki – zauważyła dwójka kanadyjskich naukowców po analizie danych udostępnionych przez tę firmę. Ich list opublikowało czasopismo „NEJM”, a jego wniosek był oczywisty – zaniechać drugiej dawki i zaszczepić większą część populacji tylko raz. Również najnowsza praca z Izraela, gdzie program szczepień jest najbardziej zaawansowany, zdaje się potwierdzać wysoką skuteczność pojedynczego szczepienia (85 proc. przy 93 proc. w badaniach Pfizera). Jednak w odpowiedzi na list naukowcy z Pfizera zastrzegają, że ich badanie nie było skonstruowane tak, by ocenić skuteczność jednej dawki szczepionki i decyzję o takim ruchu muszą podjąć władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne.

Szczepionki chronią przed zachorowaniem, ale wciąż nie jest pewne, czy zatrzymają transmisję, a więc i wyhamują pandemię. Wyznacznikiem ryzyka transmisji wirusa ma być jego miano w wymazie. Im mniej wirusa w wymazie, tym mniejsza szansa, że zakażona zostanie kolejna osoba. Wczesne wyniki izraelskich badań dają nadzieję, że szczepionki sprawdzają się również w tym aspekcie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]