Reklama

Przełamując falę

Przełamując falę

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Prof. Wojciech Szczeklik, anestezjolog: Myślę, że dostrzeżemy ją w połowie września. A mierzymy się z niemal doskonałą mutacją koronawirusa, bardziej zakaźną, która potrafi przełamać barierę ochronną.
Hel w czasie pandemii, listopad 2020 r. ŁUKASZ DEJNAROWICZ / FORUM
M

MACIEJ MÜLLER: Według matematycznego modelu sporządzonego przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej w połowie września zacznie się czwarta fala zakażeń koronawirusem. Szczyt ma nastąpić pod koniec listopada z nawet 30 tys. zakażeń dziennie. Czy to prawdopodobny scenariusz?

Prof. Wojciech Szczeklik: Jestem ostrożny wobec wszelkich symulacji. Nietrudno sprawdzić, patrząc wstecz, że te prowadzone w zeszłym roku niespecjalnie się sprawdzały, a rozwój pandemii co i rusz zaskakiwał. Obecnie wchodzi w grę nowy wariant SARS-CoV-2, poszczególne kraje przyjmują rozmaite strategie restrykcji, słowem: jest tyle zmiennych, że trudno wziąć je wszystkie pod uwagę. Aczkolwiek 30 tys. infekcji dziennie to liczba, którą osiągnęła w Polsce fala marcowa. W Izraelu, Wielkiej Brytanii czy USA fala wywołana wariantem Delta zbliżyła się do maksymalnych notowań z fali poprzedniej...

13094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]