Reklama

Szaleństwo i metoda

Szaleństwo i metoda

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Gdyby filmy Grzegorza Królikiewicza zaistniały w swoim czasie na Zachodzie, takim twórcom, jak Jim Jarmusch czy Tsai Ming-liang, trudniej byłoby zdobyć miano innowatorów filmowego języka.
K

Kiedy Julian Kawalec zobaczył, w jaki sposób jego "Tańczący jastrząb" został sfilmowany przez Grzegorza Królikiewicza, poczuł podobno, "że urosły mu kły i pazury, i że chciałby jeszcze raz napisać tę książkę". W wywiadzie rzece, który ma ukazać się w październiku nakładem Korporacji Ha!art, reżyser barwnie opisuje, jak rozprawiał się z niby-faulknerowską, nieprzystającą do chłopskiej wrażliwości frazą Kawalca, próbując przełożyć ją na język gwałtownych, naładowanych znaczeniami, iście surrealistycznych obrazów.

Prowadzona w pierwszej osobie opowieść Michała Topornego, "urodzonego na klepisku" peerelowskiego aparatczyka, który odciął się od swoich wiejskich korzeni, to ciąg mocnych, symbolicznych scen. Już pierwsze minuty filmu przynoszą istne szaleństwo obrazu: narodziny bohatera wyraża ogromne zbliżenie tryskającej mlekiem kobiecej piersi i niemowlęcego...

18822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]