Reklama

Ładowanie...

Świat widziany z Saint-Léon

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Dla ludzi z Afryki Zachodniej, którzy wędrują za lepszym życiem, stolica Burkina Faso jest jak brama: nie sposób jej ominąć. Stąd prowadzą szlaki na północ. Także, koniec końców, ku Europie.
Irene pracuje i mieszka przy stołecznej katedrze w Wagadugu, marzec 2018 r. GRAŻYNA MAKARA
C

Cisza – po tym, gdy już umilkły bębny i śpiew – trwała krótko. Przerwał ją ryk silników jakichś dwustu motocykli i skuterów. Uruchomionych, tak się przynajmniej wydawało, niemal równocześnie. Przez dobrych pięć minut cała ta kawalkada wyjeżdżała z placu przed stołeczną katedrą: kobiety w kolorowych sukniach, mężczyźni z instrumentami. Tak skończyła się wieczorna msza.

Gdy odjechały motocykle, spod kościoła wyszedł szczupły, lekko zgarbiony chłopak w niebieskim podkoszulku i z szarym plecakiem, przewieszonym przez jedno ramię. Szedł ku nam jeszcze w tumanie kurzu podniesionego przez pojazdy. Uśmiechnął się, zaproponował: przejdźmy się kawałek, porozmawiajmy.

Krawiec

Tutaj, w Wagadugu, stolicy Burkina Faso – 20-milionowego państwa w Afryce Zachodniej (kraju jak na warunki afrykańskiego niewielkiego, o powierzchni trochę mniejszej od Polski) – żyje od całkiem...

15170

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]