Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Po najkrótszym świcie

Po najkrótszym świcie

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Z nią, Nabakozą, chciałoby się spotkać jeszcze raz choćby jutro. Oprzeć plecami o ciepły mur jej domu, pytać o wszystko, co inne. I znów mieć tę samą pewność – że ona rozumie, że wie.
Nabakoza w swoim nowym domu / FOT. GRAŻYNA MAKARA
O

O siódmej rano rozlega się muzyka. Zanim pójdą na lekcje, dzieci z Kakooge śpiewają o Bogu. Kościół jest spory, lecz one stłoczyły się w kącie pod ołtarzem, więc echa okrzyków i bicia bębnów, odbijane od kolejnych ścian, nachodzą na siebie, tworząc transowe brzmienie. Ten szybki rytm odznacza się od tempa, w którym na mszy gromadzą się dorośli.

Czy jest się po co spieszyć? Owszem, to najkrótszy świt świata – tu, w Ugandzie, słońce wschodzi niemal pionowo i przejście nocy w dzień trwa ledwie kilkanaście minut. Małe okno w czasie, gdy nie ma ani ciemności, ani upału – jedyna chwila, kiedy idąc, nie męczymy się. Ale przyzwyczajenia z upalnego dnia zostają.

Gdy cichnie śpiew, wychodzi ojciec Marek. „Mu linnya lya Patri n’erya Mwana n’erya Mwoyo Mutuukirivu. Amina”. W imię Ojca i Syna…

Kakooge to niewielka wieś położona przy głównej drodze...

7067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]