Reklama

Świat Orkiestry się nie zawalił

Świat Orkiestry się nie zawalił

13.01.2020
Czyta się kilka minut
Od kilku dni widzimy, jak świat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraca w swoje stare dobre koleiny. Po staremu mamy więc rekord gromadzonych – tym razem na diagnostykę i leczenie w dziecięcej medycynie zabiegowej – pieniędzy.
Konferencja podsumowująca 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Warszawa 13 stycznia 2020 r. / FOT. Piotr Molecki/East News
P

Powiem ci, Paweł, krótko: wracam do roboty, bierzemy się jeszcze cztery razy mocniej, dziesięć razy mocniej” – mówił Jerzy Owsiak rok temu, po pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kilka dni wcześniej deklarował odejście z Fundacji. „Świat się zawalił” – tłumaczył później swój emocjonalny odruch.

Od kilku dni widzimy, jak świat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraca w swoje stare dobre koleiny. Po staremu mamy więc rekord gromadzonych – tym razem na diagnostykę i leczenie w dziecięcej medycynie zabiegowej – pieniędzy. Po staremu zaraźliwy entuzjazm – tym razem 120 tysięcy – wolontariuszy i atmosferę karnawału. Wreszcie po staremu – choć jakby z mniejszą intensywnością – aktywność zwalczających Orkiestrę hejterów. Zostawiając na boku rytualnie absurdalne zarzuty wobec Owsiaka, w tym roku był jednak obiektywny powód do krytyki: trudno bronić przyjęcia na aukcję WOŚP obrazu od ambasadora Chin – kraju, który łamie wszelkie standardy praw człowieka (traf chciał, że Orkiestra zbiegła się z kolejnymi przerażającymi informacjami, jak władze ChRL traktują Ujgurów w prowincji Xinjiang).

„To były straszne czasy, straszne, nie chcę ich wspominać. Brakowało wszystkiego: łóżeczek dla dzieci, respiratorów, aparatury medycznej, leków. Kiedy rodziło się kilogramowe dziecko, nie mieliśmy żadnych szans” – mówi w reportażu Małgorzaty Nocuń prof. Ryszard Lauterbach, szef Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zapytany, jak wyglądało ratowanie wcześniaków w epoce sprzed WOŚP.

Polska bez Owsiaka? Orkiestra po niemal trzech dekadach grania tak głęboko weszła w polski krwiobieg, że warto czasami zmuszać się do takiego myślowego ćwiczenia. ©℗


CZYTAJ TAKŻE

MICHAŁ OKOŃSKI PO 27. FINALE WOŚP: Skoro wchodzimy w rok obchodów 30-lecia wolnej Polski, zacznijmy od prostej konstatacji: niewiele w ciągu tego czasu udało się w naszym kraju tak bardzo jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeśli przyjąć, że Jerzy Owsiak to największy dobroczyńca w Polsce - jak twierdzi choćby Szymon Hołownia - ponieważ z armią współpracowników zbiera co roku około 100 mln zł dla naszych szpitali to jak wtedy nazwać Mariana Banasia, pod którego kierownictwem izby skarbowe zebrały tyle środków, iż można było przekazać polskim szpitalom dodatkowe kilkanaście miliardów złotych ? A skoro zostałem zachęcony do myślenia to tak sobie pomyślałem, że moja znajoma, która udziela się w hospicjum godna jest co najmniej takiego szacunku jak Jerzy Owsiak. Ona wymienia pampersy chorym ludziom nieodpłatnie a Jerzy Owsiak robi w branży rozrywka plus dobroczynność otrzymując za swoją pracę - jak sam twierdzi - 10 tys. złotych na rękę miesięcznie. Zatrudniona w Fundacji małżonka pana Owsiaka też krzywdy nie ma. Ciekawe ile pobierał za kierowanie Szlachetną Paczką brutalnie wyrugowany z branży ksiądz Stryczek ?

ja się domyślam, że to taki przesmiewczy kawał i ironia z tym Banasiem i jego miliardami, prawda?...

Jak można porównywać bohatera z anty-bohaterem. Jeśli jednak podejść do rzeczy na trzeźwo i bez histerii to w temacie pozyskiwania środków dla budżetu w tym dla szpitali to Marian Banaś nie miał sobie równych. A to czy wynajmował swoją własność bandytom albo, że zataił jakieś dochody nie zmienia przecież twardych danych, które można znaleźć w statystykach GUS.

Co ma piernik do wiatraka? Niech każdy dobrze robi swoje, Banaś swoje (mam nadzieję, że Banaś jako ten kryształowy urzędnik weźmie się teraz kryształowo za obecnie rządzących i robiących przekręty), Owsiak swoje, znajoma swoje. Każdy według danych mu talentów.

Otóż Stanisław Kowalski powołał w 1998 roku do życia Fundację dla Dzieci Zdążyć z Pomocą. Fundacja ta pozyskuje dwukrotnie wyższe środki od Orkiestry Owsiaka. Tutaj ranking organizacji charytatywnych z Forbesa ( prawie aktualny ). https://www.forbes.pl/finanse/ranking-najwieksze-opp-w-polsce-kto-zbiera-najwiecej-pieniedzy/wstbzp2

brawa dla Jurka Owsiaka i WOŚP, proporcjonalnie mniejsze dla Stanisława Kowalskiego i jego fundacji - mniejsze bo Pan z pewnością o tym wie, dane są publiczne, że w ciągu całego roku ta druga zbiera pieniędzy tyle, co WOŚP w jeden dzień finału - ale ja nie o licytowaniu się chce napisać, tylko o Pańskiej podłej namiętności w kłamstwach i opluwaniu

1. Nie kłamałem 2. Nie opluwałem J. Owsiaka 3. Gdyby Owsiak nie pluł na PiS to twoja sympatia do niego stopniała by jak lodowce na Antarktydzie.

Jesteś w błędzie, bo Owsiak to uczciwy człowiek o dobrej woli. Człowiek uczciwy widzi całe to zło PiS i mówi o Pis źle, bo tak nakazują uczciwość i wrażliwość. Ale Owsiak to człowiek nie tylko uczciwy, ale ktoś więcej, bo widzi całe zło Kościoła i źle mówi o Kościele i robi to od dawna, zanim nawet PiS powstało. To człowiek kultowy, a jego Orkiestra to żywy dowód jego wzniosłości. Dlatego krytyka Jurka to plucie, czyste plucie w twarz tej nowej świeckiej świętości, przed którą na kolana pada zwykły szary człowiek z Cieszyna, który też stara się mówić jak mu uczciwość i namiętność do prawdy każą, o Kościele, PiS i Radiu Maryja. I każdy uczciwy człowiek to zrozumie i do tego dołączy, a ty nie, więc jesteś podły. Ja to już w ogóle jestem chodzącą nikczemnością, bo piszę co tu piszę, ale przynajmniej mi Edek podziękuję, że go w tym epitecie wyręczyłem. Tak mu dopomóż Michnik i Gazeta Wyborcza na wieki wieków.

Po co to plucie, zacietrzewienie, jątrzenie, rozdrapywanie, szczucie? nie chcesz, nie bierz udziału, ale nie przeszkadzaj. skąd ten ciąg do wdeptywania w grunt? Po co w ogóle te dysputy? Każdy ma swoją wolną wolę i jej należy się trzymać. I nie zmieni tego żaden nawiedzony maniak ogarnięty nienawiścią, albo dobrze opłacany za jej okazywanie.

Myślę, że nasza obecna władza zrobiła bardzo dobrze Orkiestrze. Nie obserwuje tych wielkomiejskich orkiestrowych imprez, biorę udział w tych małych lokalnych. Tam nie ma gwiazd pierwszego formatu. Wszystko jest spontaniczne, oddolne i niewymuszone, grają lokalni grajkowie, bawią dzieci, mamy wiele bardzo uzdolnionych szkrabów. Są fanty fundowane przez lokalne firmy i przedsiębiorców. Ulotnił się gdzieś klimat przymusu brania udziału w imprezie. Moja wioska zebrała 15 tysięcy złotych i każdy wychodził z imprezy zadowolony. Jedyna impreza bez kościelnej oprawy, pompatycznych przemów, przymusu dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Ludziska przy stolikach pożerają ciasta i popijają kawą, na scenie luźny program artystyczny, loteria fantowa, licytacje. Żadnej ideologi, super impreza. Co ma do tego nasza władza? Trochę niechcący wyszło, że okładanie kogoś na oślep i bez sensu, przynosi odwrotny skutek. Za minionych rządów, notable czuli przymus brania w tym udziału i tym przymusem dzielili się z podwładnymi, dziś bez tego balastu zrobiło się jakoś lżej.

Gdyby w wyborach ludzie kierowali się wskazówkami Owsiaka to prawdopodobnie obecnie w szpitalach z braku środków budżetowych mielibyśmy ostrą zapaść. I wtedy takie organizacje jak WOŚP odgrywałyby znacząco ważniejszą rolę w funkcjonowaniu służby zdrowia. Mam nadzieję, że jednak nie o to chodzi liderom WOŚP. Tak czy siak lepiej niech się polityką nie zajmują to więcej ludzi rzuci im do puszki.

To już lepiej i zdrowiej dla Pańskiej psychiki byłoby wejść w temat Smoleńska, wraku (kiedy go dostaniemy ), albo zadzwonić do Banasia. Może by się jakiś pokoik znalazł na godzinkę, albo dwie. Bez faktury oczywiście.

Jak sądzę miało być "ja maniak". Dobrze jest opierać swoje wypowiedzi na faktach i twardych danych takich jak dane GUS albo eurostatu.To najlepszy sposób aby wyrwać się z matni swoich udręk.

Te dane , dobrze byłoby także zrozumieć i zinterpretować. Nie każdy potrafi. Trzeba , jednak, troszeczkę się na tym znać. Panu, jeśli dobrze pamiętam, doskonale wychodziła interpretacja genialnej ustawy o IPN. Dla przypomnienia: ustawa napisana przez naszych dwóch geniuszy prawniczych mgr, mgr Ziobrę i Jakiego. Przepchnięta jak błyskawica przez Sejm, Senat i podpisana bezkrytycznie przez tego który za bardzo się nie zastanawia. Może wróć Pan do tematu. Owsiaka i tak nie obrzydzisz Pan ludziom dobrej woli. A tam możesz się Pan wykazać konstruktywnym myśleniem, czy obecnie nie odbija się ona nam czkawą.

Być może w berlińskim Die Welt mają jakieś pojęcie o sytuacji gospodarczej Polski skoro tak tam napisali: "Polska przeżywa teraz cud gospodarczy i wydaje się, że to właśnie narodowi konserwatyści zapewniają szerokim rzeszom społeczeństwa korzystanie z dobrobytu. Nie postkomuniści ani liberalno-konserwatywna Platforma Obywatelska " Die Welt z października 2019- To tak jakbyś miał problemy ze zrozumieniem danych GUS. // Owsiaka nie mam zamiaru obrzydzać bo obrzydzić Owsiaka tobie mógłby jedynie on sam gdyby powiedział, ze zagłosuje na Andrzeja Dudę. // Genialne ustawy nie istnieją. Tamta rzeczywiście była procedowana za szybko i przez to niedopracowana. Na szczęście obecnie w Senacie RP rządzi doktor Judym więc procedowanie wszelkich ustaw ulegnie znaczącemu spowolnieniu.

temu pozostaje stosowanie epitetów.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]