Reklama

Surrealizm po szwedzku

Surrealizm po szwedzku

26.07.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli komuś marzy się życie w szczęśliwym kraju naszych zamorskich sąsiadów, broń Boże nie powinien oglądać filmów Roya Anderssona.
Kadr z filmu „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla nad istnieniem” Fot. AURORA FILMS
N

Na pewno nie mógł ich oglądać Stanisław Retro, bohater „Pawia królowej” Doroty Masłowskiej, który w taki sposób rozmyślał nad istnieniem: „Dlaczego w Polsce nie w Szwecji urodził się, miałby teraz na imię Hamsun, miałby czystą żonę Brittę a na imię Alfred, w jasnej czystej Szwecji urodziłby się, miałby jasne krowy i konie uczciwe”. Twórca filmu „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla nad istnieniem” dosyć brutalnie odbiera nam fantazje wyrosłe na lekturze „Dzieci z Bullerbyn” czy katalogu IKEI. Nie tylko dlatego, że osadza swoje filmy w aseptycznych miastach, bezpłciowych mieszkaniach socjalnych czy w świetlicowatych pubach zaludnionych przez rozpaczliwie trzeźwych pijaków – taką właśnie Szwecję pokazuje jeden z największych, a zarazem najbardziej pesymistycznych filozofów współczesnego kina, nagrodzony Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.

„Jutro też jest dzień” –...

4590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]