Reklama

Summa Chatwina

Summa Chatwina

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Bruce Chatwin: PIEŚNI STWORZENIA - kiedy umierał w roku 1989, mając zaledwie czterdzieści osiem lat, jego nazwisko znane było u nas tylko wtajemniczonym. Dziś mamy po polsku prawie wszystkie książki Chatwina - wyjątkiem jest powieść "On the Black Hill" (1982). Jedną - o czym za chwilę - nawet w dwóch przekładach.
P

Pisałem już tutaj o pośmiertnym zbiorze szkiców i reportaży "Co ja tutaj robię?", o "Wicekrólu Ouidah" (1980) i o tomie "W Patagonii" (1977), który przyniósł Chatwinowi sławę, nie będę więc przypominać biografii ekscentrycznego podróżnika i pisarza. "Pieśni stworzenia" ("The Songlines", 1987) były jego książką przedostatnią. Po niej ukazała się jeszcze niewielka powieść "Utz"; świetna, jak wszystko niemal, co Chatwin napisał, odbiegająca jednak tematem od głównego nurtu jego prozy. "The Songlines", opowieść o podróży po Australii tropem "ścieżek pieśni" - zapisanego w krajobrazie i w śpiewie mitu kosmogonicznego pierwotnych mieszkańców kontynentu - stała się więc summą koronującą dzieło Chatwina, wyznaniem wiary wędrownika-nomady i wizją początków ludzkiej kultury.

Dodajmy, że tropienie tajemnicy Aborygenów odbywa się w skrupulatnie oddanych realiach...

4375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]