Reklama

Stary człowiek z Manhattanu

Stary człowiek z Manhattanu

18.04.2004
Czyta się kilka minut
70-letni bez mała Allen nie chciałby spocząć ze swą gorzką mądrością w bujanym fotelu i kapciach. Buntuje się przeciwko rozmazanemu, bezmyślnie dryfującemu światu, pełnemu ludzi bez właściwości.
Christina Ricci
W

Woody Allen, urodzony nowojorczyk, stworzył niegdyś jeden z najbardziej porywających portretów tego miasta. Któż nie pamięta olśniewającej feerii rozpoczynającej “Manhattan" - z “Błękitną rapsodią" Gershwina, czarno-białymi fotografiami i słynnym monologiem zza kadru, w którym bohater (wraz z reżyserem) składa romantyczny hołd temu wciąż zaskakującemu miejscu? Któż nie pamięta znakomicie uchwyconych portretów nowojorskiej bohemy - świata, którego introwertyk Allen jest, chcąc nie chcąc, nieodłączną częścią?

Lęk i fanfaronada

W większości filmów Allena Nowy Jork sam w sobie jest bohaterem. To zmitologizowany, całkowicie swojski mikrokosmos, ograniczony niemal wyłącznie do Manhattanu i miejsc związanych z życiorysem reżysera. Po 11 Września oczy całego świata zwróciły się w tamtą stronę - na mityczne centrum zachodniej...

8800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]