Reklama

Stałe oprocentowanie? Zapomnij, Polaku!

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Czy kupując mieszkanie na kredyt można ograniczyć ryzyko związane ze wzrostem kosztów po podwyżkach – obecnie rekordowo niskich – stóp procentowych?
Fot. Pixabay/StockSnap
M

Mieszkaniowa gorączka, która utrzymuje się mimo wysokich cen (tylko w lipcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na 8,1 mld zł), rodzi coraz większe obawy, że część kredytobiorców wpadnie w pułapkę niskich stóp, jak wcześniej frankowicze, zwabieni ceną szwajcarskiej waluty. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, by kupujący mieszkania na kredyt pytali w bankach o oferty ze stałym oprocentowaniem, droższe, ale bezpieczniejsze. Podobną prośbę wystosował też prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szkopuł w tym, że – jak zauważa sam UOKiK – banki w Polsce nie udzielają kredytów o stałym oprocentowaniu przez cały okres umowy. Nieliczne oferty gwarantują je przez 2-5 pierwszych lat, co w przypadku kredytów hipotecznych, zaciąganych zwykle na co najmniej dekadę, i tak naraża klienta na ryzyko zmiennej stopy.

Pod tym względem Polska stanowi ewenement...

1541

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]