Reklama

Stałe oprocentowanie? Zapomnij, Polaku!

Stałe oprocentowanie? Zapomnij, Polaku!

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Czy kupując mieszkanie na kredyt można ograniczyć ryzyko związane ze wzrostem kosztów po podwyżkach – obecnie rekordowo niskich – stóp procentowych?
Fot. Pixabay/StockSnap
M

Mieszkaniowa gorączka, która utrzymuje się mimo wysokich cen (tylko w lipcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na 8,1 mld zł), rodzi coraz większe obawy, że część kredytobiorców wpadnie w pułapkę niskich stóp, jak wcześniej frankowicze, zwabieni ceną szwajcarskiej waluty. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, by kupujący mieszkania na kredyt pytali w bankach o oferty ze stałym oprocentowaniem, droższe, ale bezpieczniejsze. Podobną prośbę wystosował też prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szkopuł w tym, że – jak zauważa sam UOKiK – banki w Polsce nie udzielają kredytów o stałym oprocentowaniu przez cały okres umowy. Nieliczne oferty gwarantują je przez 2-5 pierwszych lat, co w przypadku kredytów hipotecznych, zaciąganych zwykle na co najmniej dekadę, i tak naraża klienta na ryzyko zmiennej stopy.

Pod tym względem Polska stanowi ewenement...

1541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]