Reklama

Spoidło wielkie

Spoidło wielkie

10.08.2020
Czyta się kilka minut
PAWEŁ POTOROCZYN, dyplomata i menadżer kultury: Twórcy czują się jak pszczoły, które muszą tłumaczyć niedźwiedziom, że nie mogą być rozliczane tylko z ilości wyprodukowanego miodu. Że znacznie ważniejsze jest zapylanie.
Katarzyna Nosowska z grupą Hey. Kraków, grudzień 2017 r. / JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
M

 

MAREK RABIJ: Założę się, że zna Pan anegdotę o Winstonie Churchillu, któremu podczas wojny pokazano projekt budżetu skoncentrowanego na wydatkach wojskowych, bez pozycji „kultura”.

PAWEŁ POTOROCZYN: Churchill miał sarkastycznie zapytać: „To o co w takim razie toczymy tę wojnę?”.

Moim zdaniem boleśnie aktualna jest ta anegdota. Zwłaszcza gdy wtórują jej głosy podobne do tego, który znalazłem w jednym z portali pod tekstem o problemach artystów, których lockdown pozbawił środków do życia. „To zmieńcie pracę i weźcie kredyt” – doradził internauta.

Dodałbym jeszcze gigantyczny wstrząs, jaki zaaplikowała kulturze Cyfra. W ciągu dekady zmienił się nie tylko model kreatywny i model dystrybucji. To samo spotkało model uczestnictwa w kulturze i model jej finansowania.

Na domiar złego zmiany, o których Pan mówi, odzwierciedlają starą...

18971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Absolutna zgoda że zamordystyczno-etatystyczna wersja społeczeństwa którą PiS nam funduje konserwuje Polske w pułapce średniego rozwoju (i większość społeczeństwa tego chce- tak żeby było jasne). Nie mam natomiast żadnych obaw jeśli chodzi o inżynierię kulturową i tworzenie 'nowego patrioty'. Gdyby robili to ludzie z jakimkolwiek kanonem wartości można by mieć obawy. Ale ponieważ robi to prawica PiS więc ten nowy człowiek będzie piękny jak Terlecki, uczciwy jak Szumowski i prawdomówny jak Morawiecki. Można być całkowicie spokojnym że ta droga prowadzi do wykpienia prawicowego modelu przez młodzież. Bez stresu - kultura polska da radę, a w warunkach opresji może paradoksalnie tworzyć coś wartościowego. Pewnie że szkoda że nie możemy żyć w normalnym kraju, ale widczonie taki los, tym razem nikt Polaków nie zmuszał do dokania takich a nie innych wyborów.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]