Reklama

Dyplomacja kulturalna

Dyplomacja kulturalna

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Paweł Potoroczyn został zwolniony z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. Przypominamy rozmowę, którą przeprowadził z nim Piotr Kosiewski w kwietniu tego roku.
Paweł Potoroczyn Fot. Maciej Biedrzycki / FORUM / MATERIAŁY PRASOWE IAM
P

PIOTR KOSIEWSKI: Co się udało Panu osiągnąć po ośmiu latach dyrektorowania Instytutem, jeżeli chodzi o obecność polskiej kultury za granicą? Słychać głosy przedstawicieli nowej władzy, którzy twierdzą, że nic.

PAWEŁ POTOROCZYN: Polska ma oblicze. Nasza kultura jest trwale obecna w kluczowych miejscach. Do polskich twórców ustawia się kolejka. I nie są pokazywani w schowku na szczotki pod schodami, tylko w najlepszych muzeach i galeriach, operach i filharmoniach. Są obecni na najbardziej prestiżowych festiwalach. I najważniejsze: zrozumiano, że Polska jest niezastępowalnym ogniwem obiegu idei i talentów, że nie da się ad hoc zawołać kogoś innego z naszej części kontynentu, bo akurat pojawiła się luka w repertuarze. Dostrzeżono, że stąd pochodzi kultura najwyższej próby.


...

19434

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]