Reklama

Sploty pamięci

Sploty pamięci

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Kolejny już tom autobiograficznej prozy znakomitego literaturoznawcy, kolejne ogniwo cyklu rozpoczętego 18 lat temu „Czarnymi sezonami” – jedną z najwybitniejszych polskich książek o czasach Zagłady.
P

Przeszłość powraca tu niespodziewanie, za sprawą kapryśnych i niepoddających się kontroli mechanizmów naszego mózgu. Nagła myśl, zdanie, postać, przedmiot przywołują jakiś fragment minionego czasu, strzęp narracji pozbawionej ciągłości, często tajemnicę, którą trudno rozwikłać. Dlaczego w zakamarkach strychu rodzinnego domu obok tytułowej filiżanki z rosyjskiej porcelany znalazł się pojedynczy tom utworów Schumanna na fortepian? Do kogo należał? Czy zniszczony pijaństwem sąsiad z warszawskiego osiedla naprawdę jest tożsamy z pięknym chłopcem, przed laty obserwowanym zachłannie przez narratora w podmiejskim pociągu, którym obaj dojeżdżali na studia?

„Carska filiżanka” to książka wielowątkowa, do której się wraca. Poruszające sceny z wojennego dzieciństwa sąsiadują z refleksjami o starości. Są tu obrazy, których nie sposób zapomnieć. Wuj z potwornie spuchniętymi nogami...

2895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]