Reklama

Spirala propagandy

Spirala propagandy

29.06.2020
Czyta się kilka minut
Cisza wyborcza nie wyciszyła agitacji. Można drżeć o to, co TVP przygotuje na najbliższe dni. A drżąc pamiętać, że to nie tylko łamanie ustawy o radiofonii i telewizji, ale też nielegalne finansowanie kampanii.
Screen „Wiadomości” / TVP VOD
A

Andrzej Duda ma przewagę: jest jedynym kandydatem z własną telewizją. Gdy tylko podpisał ustawę o 2 mld zł dla mediów publicznych, TVP stała się częścią jego sztabu. Można powiedzieć: żadna niespodzianka. Ale tym razem ekipa z Woronicza przeszła samą siebie.

Oglądane średnio przez 3,3 mln Polaków „Wiadomości” skupiły się w ostatnich dniach na krytyce Rafała Trzaskowskiego w kluczu antysemickim i homofobicznym. Przypominano, że podpisał kartę LGBT+, przyznał dotację fundacji kierowanej przez agentkę SB podejrzewaną o udział w zabójstwie ks. Blachnickiego, był stypendystą ­George’a ­Sorosa i uczestniczy w naradach złowieszczej Grupy ­Bilderberg. Oskarżano go przy tym o chęć wprowadzenia w przedszkolach przymusowej nauki masturbacji dla czterolatków i sugerowano, że odbierze Polakom 500+, aby ­sfinansować roszczenia żydowskie. Nazywano go też „kandydatem niemieckim”. Do listy przewin ­Trzaskowskiego dopisano fascynację myślą „żydowskiego filozofa” Barucha Spinozy i odmowę posłania dzieci do pierwszej komunii. O innych konkurentach prezydenta ledwie wspominano.

Dla odmiany kandydat Duda przedstawiany był w superlatywach. Do historii telewizji przejdzie północnokoreański w formie i treści materiał Macieja Sawickiego pt. „Przedwyborcza mobilizacja”, mobilizujący wyborców podniosłą muzyką i wzruszającymi kadrami z parą prezydencką w góralskiej dorożce, dziatwą dziękującą za 500+ i starszą panią szczęśliwą, że „tak dobrze jej nigdy nie było”. W innym materiale pojawił się „amerykański projektant mody Christian Paul” – wymyślony tylko po to, by pochwalić kreacje Agaty Dudy.

Cisza wyborcza nie wyciszyła agitacji: „Wiadomości” informowały o 500+ i wyprawce szkolnej, „Jedynka” pokazała program o ekspansji „ideologii LGBT” i awarii warszawskiej oczyszczalni Czajka.

Można drżeć o to, co TVP przygotuje na najbliższe dni. A drżąc pamiętać, że to nie tylko łamanie ustawy o radiofonii i telewizji, ale też nielegalne finansowanie kampanii. Nikt nie poniesie konsekwencji – przynajmniej dopóki prokuratorem generalnym jest przełożony partyjny Jacka Kurskiego.

Paweł Bravo: Jeśli w polskiej polityce nastąpi wkrótce nowe rozdanie, zadecydują o nim najmniej dotąd widoczni i rozpoznani wyborcy.

Michał Okoński: To, co miało być największym atutem Szymona Hołowni, ostatecznie okazało się barierą, której przeskoczyć nie zdołał.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Skoro to badziewie oglada 3,3 miliona ciemnych osobnikow, to w czym problem? Pytam oczywiscie prowokacyjnie, bo zagrozenie dla Trzaskowskiego widze, tyle ze w innym miejscu. Obawiam sie, ze w II turze RT moze liczyc ewentualnie na glosy czesci elektoratu Holowni, ktory jest wielce niepewny jako naiwny i bez swiadomosci politycznej. Moze na Dude ci ludzie nie oddadza glosu, co nie znaczy, ze nie obraza sie i nie zostana w domu.

Nikt nie lubi być strfowany i traktowany jak matołek, a tak traktuje ich wielu wyborców RT, łącznie z szanowną panią.

Gdyby TVP nie była tak natrętnie propagandowa ( nie kłamliwa ale propagandowa ) to Andrzej Duda wygrałby już w minioną niedzielę. Polacy nie lubią gdy się nimi manipuluje, są z natury przekorni i stają po stronie słabszych. Dlatego też z dystansem patrzą na pełne obywatelskiej troski donosy z TVP i TVN. Ponieważ aktualnie rządzi PiS to za propagandę bardziej obrywa PiS. PiS broni się wyłącznie dobrym gospodarowaniem Polską. Zresztą pani Błażejowska spędziła sporo czasu w Hiszpanii więc ma porównanie z hiszpańskim nieodpowiedzialnym rządzeniem ( temat Katalonii oraz COVID-19 są wystarczająco wymowne ). Aha, miały być gratulacje dla pani Błażejowskiej. Jak pani to robi, że nie dostrzegła pani cenzury w hiszpańskich mediach ? A to rzecz warta refleksji moim zdaniem. https://dorzeczy.pl/kraj/134938/tragiczna-sytuacja-w-hiszpanii-wolczyk-komunistyczno-socjalistyczny-rzad-wprowadza-cenzure-ludzie-sa-przerazeni.html

Szkoda, że p. Błażejewska nie zwróci uwagi p. Wilczyńskiemu et consortes jak błaźnią się krytyką polskiej edukacji w czasie epidemii. Przykład hiszpański, w którym edukacja obowiązuje w wakacje może uwolniłby ich od ciasnego myślenia (choć nie sądzę, bo to objaw strategii, a nie dążenia do prawdy)

Moja najmłodsza córka tydzień temu głosowała na Hołownię a za tydzień zamierza głosować na Trzaskowskiego. Ostatnio stwierdziła jednak, że obecna sytuacja na rynku polskich mediów jest dużo lepsza aniżeli było to 5 lat temu. Każdy z obu kandydatów na urząd prezydenta ma za sobą zarówno media przyjazne jak i niechętne czy też nawet wrogie. Nikt nie ma tak komfortowej sytuacji jak prezydent Komorowski podczas walki o reelekcję. Moja 18-letnia córka potrafi uczciwiej ocenić polskie realia - choć głosuje inaczej od ojca - od utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej dziennikarki Kaliny Błażejowskiej. WOW !

teraz zamierza oddać głos na Trzaskowskiego. Jest nią moja mama, która przyznaje, że w w ciągu ostatnich 5 lat wiele rzeczy zmieniło się na lepsze. Ale głosuje na Trzaskowskiego, bo jest zmęczona dzieleniem narodu przez PiS, che..che... 5 lat temu przekonałem moją mamę, eks-czytelniczkę "NIE", żeby oddała głos na Dudę, spróbuję jeszcze raz...

Jerzy Urban jest wciąż jednym z ważniejszych dziennikarzy po stronie opozycji. Mimo podeszłego wieku dzielnie walczy z dyktaturą Kaczyńskiego. Znajduje nowe tematy, które chętnie podchwytują inni, mniej zdolni. W TVN-ie, którego to czuje się duchowym twórcą częstymi gośćmi są Miller i Cimoszewicz. | Przed laty z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdynii szefostwo uczelni chciało mnie wyrzucić jedynie za to, że karnie nie maszerowałem w pochodzie pierwszomajowym ( pojechałem wtedy do Gdańska gdzie było dużo ciekawiej ).| Okazuje się, że tych zasłużonych w latach PRL-u działaczy miliony ludzi traktuje jako wzorowych obrońców demokracji. Słuchają z rozdziawionymi gębami jak Cimoszewicz straszy PiSem. Żeby ten facet miał choćby odrobinę poczucia humoru ( o honorze nie wspominam bo to nie ma sensu ). A propos Urbana. Facet musi mieć sporą wiedzę o naszych mediach. Zapewne wie jak to się stało, że Marek Niedzwiecki trafił do Programu III PR na początku kwietnia 1982 w czasie gdy pracę traciło wielu przyzwoitych dziennikarzy. Ale któż by chciał zapytać .....

.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]