Reklama

Sok rzeczywistości

Sok rzeczywistości

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Michał Paweł Markowski, filozof literatury: Napisałem książkę o tym, jak człowiek poprzez zmysły próbuje się ze światem spoufalić i jak rzadko to się udaje.
Fot. Michał Paweł Markowski
A

ANDRZEJ FRANASZEK: W Twojej książce „Dzień na ziemi” współistnieją trzy sposoby opowieści: eseje podróżne, fotografie oraz fragmenty powieści. Dlaczego?

MICHAŁ PAWEŁ MARKOWSKI: Wydało mi się, że ten eksperyment (bo to eksperyment pisarski) wart był podjęcia z tego względu choćby, że nie spotkałem jeszcze książki, która by na tych samych prawach połączyła te trzy sposoby. To chyba wystarczająco dobry powód...

Piszesz we wstępie, że nie każda z podróży może być punktem wyjścia do opowieści, że musi się znaleźć jakaś językowa zapadnia, w którą trzeba wpaść.

Do pisania o podróżach (bo nie piszę zawsze, gdy gdzieś jadę) skłania mnie powinowactwo między miejscem, w którym się znalazłem, a tym, czym moja wyobraźnia karmiła się przez całe lata, między nieświadomą obsesją i świadomym wyborem, między biblioteką i miastem...

13821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]