Reklama

Mijanka na moście

Mijanka na moście

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Józef Szwejk i Józef K. idą w przeciwne strony. Józef K. nie umie sprostać biurokracji, natomiast Szwejk robi z nią, co chce. Przejście przez most Karola dla Szwejka kończy się popijawą, dla Józefa K. nożem w brzuchu.
Most Karola w Pradze Fot. Michał Paweł Markowski
D

Do Pragi pojechałem, żeby wreszcie zobaczyć miasto Kafki. Bo to bardzo dziwne, naprawdę. Niby wszyscy wiedzą, że Kafka urodził się w Pradze i nawet umarł jako obywatel Czech, a jednak mało kto bierze to poważnie pod uwagę. Oczywiście Czesi – Urzidil, Gruša, Klíma – napisali swoje książki i eseje o praskim autorze, ale z licznych obliczy Kafki zwykle dwa głównie wychodzą na jaw: że był Żydem i pisał po niemiecku. Oczywiście Kafka nie był pisarzem czeskim, to jasne, ale fakt, że całe niemal swoje życie spędził w Pradze, że chodził praskimi ulicami, że oglądał praskie widoki, że rozmawiał z Czechami, nie mogło niepostrzeżenie prześlizgnąć się przez siatkę jego biografii, jak uważają powszechnie jego interpretatorzy.
WYSPA
Kafka należał do niemieckiej enklawy w mieście, którego życie toczyło się dwoma torami: jedna trajektoria należała do czeskiej większości...

21988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]