Reklama

Toskania, kochanka wszystkich

Toskania, kochanka wszystkich

21.07.2014
Czyta się kilka minut
Do Toskanii nie powinno się jechać po nagrodę z życia, ale po samo życie. Prawdziwa radość zaczyna się od odłożenia przewodnika Baedekera.
Miasteczko Pitigliano Fot. Michał Paweł Markowski
T

Toskania kochanka wszystkich Do Toskanii nie powinno się jechać po nagrodę z życia, ale po samo życie. Prawdziwa radość zaczyna się od odłożenia przewodnika Baedekera. Michał Paweł Markowski tekst i zdjęcia Włochy pozornie przyciągają różnorodnością. Niby wiadomo: jechać na Sycylię i jechać do Toskanii to dwie odrębne przygody zmysłowe. Tam portowe, podniszczone Palermo, tu Pienza, idealne miasteczko renesansowe; tam ryby, tu dziki; tam spalone słońcem trawy, tu soczyste winorośla. Tam etna bianco, tu brunello. Właściwie nie powinno być związku między tymi dwiema podróżami, ale jest, i to głęboki.
Włochy nie są krajem, który się zwiedza, do którego się jedzie jak do innych obcych miejsc, do Paragwaju czy Finlandii. Włochy nie są krainą geograficzną, miejscem na mapie, lecz wielką fabryką, gdzie od stuleci masowo produkuje się pragnienia. O Włoszech się nie myśli, o Włoszech się...

20328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]