Reklama

Smaki i zapachy

Smaki i zapachy

27.10.2006
Czyta się kilka minut
Smaki pamiętamy tak jak widoki, chociaż zapewne trudniej je zapamiętać, bo nie uczymy się tego rodzaju pamięci, a także dlatego że są - jak się niesłusznie wydaje - bardziej ulotne. Przyjemność smakowania polega jednak zupełnie na tym samym, co przyjemność patrzenia, i nie chodzi o to, żeby dokładnie zapamiętać smak smażonego miecznika w sosie cytrynowym lub flaków z pulpetami, jakie można dostać tylko w polskich restauracjach w Nowym Jorku, bo to jest niewykonalne, lecz żeby zapamiętać przyjemność, jaką ten lub ów smak nam sprawił. Nieco inaczej jest z zapachami, przecież zapach znanych perfum jest doskonale odróżnialny od zapachu innych znanych perfum, ale nie potrafimy powiedzieć jasno, na czym zapach ów polega, dopóki nie dojdzie do nas znienacka w windzie, lub całkiem oczekiwanie, że takich właśnie perfum używa żona.
W

W obu przypadkach przyjemność nie polega na tym, że coś nam smakowało lub że zapach nam się podobał, lecz na tym, że pamiętamy okoliczności, w jakich czuliśmy smak lub zapach. Okoliczności te mogą być banalne, ale też i zaskakujące, na przykład smak kiełbasy przysmażanej w ognisku lub - mam takie dziwaczne wspomnienie - znakomity smak grochu z kapustą, jaki dostałem na pierwszy posiłek w więzieniu.

Jednak jeszcze więcej przyjemności przynosi produkowanie dobrych smaków i zapachów. Teraz jest doskonała na to pora, bo wszystko owocuje, grzyby wysypały i mamy mnóstwo zajęcia z przerabianiem tych darów. W zasadzie jest to działalność czysto praktyczna, ale w istocie przyjemność polega na tym, że już czujemy smak tych marynowanych grzybków lub papryk, tych powideł, konfitur i zielonych pomidorów, które będziemy jedli, kiedy wokół nas będzie śnieg lub marcowe błoto...

3265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]