Reklama

Smaki i zapachy

27.10.2006
Czyta się kilka minut
Smaki pamiętamy tak jak widoki, chociaż zapewne trudniej je zapamiętać, bo nie uczymy się tego rodzaju pamięci, a także dlatego że są - jak się niesłusznie wydaje - bardziej ulotne. Przyjemność smakowania polega jednak zupełnie na tym samym, co przyjemność patrzenia, i nie chodzi o to, żeby dokładnie zapamiętać smak smażonego miecznika w sosie cytrynowym lub flaków z pulpetami, jakie można dostać tylko w polskich restauracjach w Nowym Jorku, bo to jest niewykonalne, lecz żeby zapamiętać przyjemność, jaką ten lub ów smak nam sprawił. Nieco inaczej jest z zapachami, przecież zapach znanych perfum jest doskonale odróżnialny od zapachu innych znanych perfum, ale nie potrafimy powiedzieć jasno, na czym zapach ów polega, dopóki nie dojdzie do nas znienacka w windzie, lub całkiem oczekiwanie, że takich właśnie perfum używa żona.
W

W obu przypadkach przyjemność nie polega na tym, że coś nam smakowało lub że zapach nam się podobał, lecz na tym, że pamiętamy okoliczności, w jakich czuliśmy smak lub zapach. Okoliczności te mogą być banalne, ale też i zaskakujące, na przykład smak kiełbasy przysmażanej w ognisku lub - mam takie dziwaczne wspomnienie - znakomity smak grochu z kapustą, jaki dostałem na pierwszy posiłek w więzieniu.

Jednak jeszcze więcej przyjemności przynosi produkowanie dobrych smaków i zapachów. Teraz jest doskonała na to pora, bo wszystko owocuje, grzyby wysypały i mamy mnóstwo zajęcia z przerabianiem tych darów. W zasadzie jest to działalność czysto praktyczna, ale w istocie przyjemność polega na tym, że już czujemy smak tych marynowanych grzybków lub papryk, tych powideł, konfitur i zielonych pomidorów, które będziemy jedli, kiedy wokół nas będzie śnieg lub marcowe błoto...

3265

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]