Reklama

Sceny z życia Hildegardy ksieni

Sceny z życia Hildegardy ksieni

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Ujrzała Królestwo Boże i harmonię, wedle której Bóg skomponował świat. Człowiek jest odbiciem kosmosu, który jest obrazem Boga.
Przedstawiająca Hildegardę z Bingen pocztówka z ok. 1910 r. Fot. AKG-IMAGES / EAST NEWS
7

7 października, podczas Mszy św. inaugurującej Synod Biskupów w Rzymie, Benedykt XVI ogłosi Doktorami Kościoła żyjącą w XII wieku mniszkę benedyktyńską św. Hildegardę z Bingen oraz XVI-wiecznego hiszpańskiego kaznodzieję, św. Jana z Ávili. Hildegarda będzie czwartą kobietą obdarzoną tym tytułem.

DOKTOR KOŚCIOŁA to tytuł nadawany świętym wyróżniającym się w swych pismach prawowiernością i wybitną wiedzą teologiczną (Encyklopedia Katolicka).

LISTY

„Niechby Bóg ukazał ci, co miłe byłoby Mu w tym wypadku”. To już kolejny list zakończony tymi słowami. Piszą papież, cesarz, król Anglii, przełożeni klasztorów i zwykli ludzie.

Na pergaminie, który Hildegarda właśnie odłożyła, jakiś ksiądz pyta, czy ma nadal służyć biedakom, czy też mógłby się zaszyć w zaciszu pustelni. List trafia na stos innych. Oto opat jednego...

11656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]