Reklama

Cztery humory

Cztery humory

20.12.2011
Czyta się kilka minut
Elementy rzeczywistości harmonizują, tworząc spójny i doskonały system - pisała Hildegarda z Bingen. Człowiek może zakłócić ten system, choćby źle się odżywiając, i drogo za to zapłaci.
Człowiek i wszechświat: mikrokosmos i makrokosmos – ilustracja z „Księgi dzieł Bożych”, XII w. / repr. Rue des Archives / Forum
D

Dziewczynka miała osiem lat i zapewne żadnej ochoty na przyszłość, którą wymyślili dla niej rodzice. Ale też nikt jej nie pytał o zdanie ani wcześniej, ani wtedy, gdy w roku 1106 pukali do bram klasztoru benedyktynów na Górze św. Dyzybodusa w Nadrenii. "Choć ludzie możni i ze sprawami światowymi obeznani, mieli na względzie dary należne Stwórcy, oddali przeto córkę na służbę Bogu" - tak opisał motywacje rodziców Hildegardy kronikarz.

A kiedy dodał, że ją "pogrzebano wraz z Chrystusem", nie chodziło mu tylko o pobożną przenośnię. Hildegarda miała zostać pustelnicą, na zawsze odgrodzoną od świata murami przyklasztornej celi. Przez resztę życia miała recytować psalmy i włączać się w słyszane przez ścianę nabożeństwa odprawiane przez zakonników.

Proch z prochu

Decyzja szlachetnych Hildeberta i Matyldy nie była...

14378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]