Reklama

Rzymskie rekolekcje

Rzymskie rekolekcje

06.06.2016
Czyta się kilka minut
W ostatnim tygodniu w Rzymie zdarzyła się rzecz piękna i bezprecedensowa. Papież Franciszek poprowadził rekolekcje dla kapłanów z całego świata.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
Z

Złożyły się na nie trzy konferencje w czwartek i homilia podczas Eucharystii w uroczystość Serca Jezusa. Drugą konferencję, zatytułowaną „Naczynie miłosierdzia”, papież zaczął od następującego (w pierwszym odbiorze szokującego) stwierdzenia, które – wedle jego wyczucia – mogłoby starczyć za całą naukę (powiedział: „mógłbym na tym skończyć”): „Co w naszym osobistym życiu jest najważniejszym naczyniem Bożego miłosierdzia? Jest nim nasz grzech”.

Nasz grzech – uznany przez nas (co zawsze już samo w sobie jest owocem działania Ducha Świętego, który „przekonuje nas o grzechu” – por. J 16, 8) – przyzywa w nas działania Boże. Jest nieodpartym wyzwaniem dla Pana, który jest Miłosierdziem, i wyrwę, jaką grzech pozostawia w naszym sercu (wnętrzu), zapełnia sobą.

Problemem jest jednak to, że bardzo często nasz grzech przestaje być prawdziwym naczyniem miłosierdzia, a staje się...

3527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mamy wspaniałego papieża Franciszka, mamy wspaniałego biskupa Grzegorza. Ale mamy przede wszystkim najwspanialszego Stworzyciela i Odkupiciela!!! Jego naukę głoszą MOCĄ Jego SŁOWA obydwaj biskupi: Rzymu i Krakowa. Tak, jak świadkowie cudów Pana Jezusa głosili chwałę Pana (nie Jezusa!), tak słowa Księdza Biskupa i Papieża wywołują we mnie dziękczynienie Bogu. Za ich posługę zatem Bogu niech będą dzięki!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]