Reklama

Ruah

Ruah

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Dzień Jahwe to myśl przewodnia Księgi Joela. Związany jest z nim zarówno opis plagi szarańczy, jak obietnica wylania ducha, sądu i wybawienia. Szukając kobiecych śladów w Biblii, za najważniejsze należy uznać wylanie ducha. Z dwóch powodów: ze względu na samego ducha i osoby, na które ma zostać zesłany. Potem ześlę Ducha mego na wszelkie ciało, i prorokować będą wasi synowie i wasze córki; starcy wasi będą miewali sny, a młodzieńcy wasi - widzenia; nawet na sługi i służebnice ześlę w owe dni mojego Ducha (Jl 3, 1-2).
W

W polskich, chrześcijańskich przekładach Biblii hebrajskiej używamy tu wielkiej litery, sugerującej, że chodzi o Trzecią Osobę Trójcy. Wynika to stąd, że czytamy ten fragment przez pryzmat jego wewnątrzbiblijnej egzegezy opisanej w Dziejach Apostolskich (Dz 2, 17nn), kiedy Piotr słowami Joela wyjaśnia Zesłanie Ducha Św. W rozumieniu starotestamentowym jednak, duch - ruah oznacza wiatr, oddech, tchnienie, przestrzeń, siłę życiową i tworzenia, energię - wszystko to, co związane jest z mocą, która się porusza i innych wprawia w ruch. Wiele wskazuje na doświadczenie porodu jako pierwotne dla takiego rozumienia ruah, za czym przemawia też fakt, że w hebrajskim jest to przeważnie słowo rodzaju żeńskiego. Nieliczne fragmenty Biblii hebrajskiej, w których pojawia się ono w rodzaju męskim, podkreślają wymiar niszczycielski tej siły (por. np. Ez 19, 12; 27, 26). Przeciwstawienie ducha...

3628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]