Reklama

Rozczarowanie Heroda

Rozczarowanie Heroda

28.09.2015
Czyta się kilka minut
W czwartek 25. tygodnia zwykłego Ewangelia mszalna pokazuje tetrarchę Heroda zaintrygowanego wieściami o Jezusie.
Fot. Grażyna Makara

​Odczytujemy ją w przekazie św. Łukasza. Odbiega ona nieco od wersji, jaką znamy z równoległej narracji Mateusza i Marka. Poprzez kilka niewielkich zmian redakcyjnych (prawdziwych „okruchów”) genialny Lekarz-Ewangelista wydobywa z opisywanego wydarzenia zupełnie nowe pytania. Najkrótszy jest zapis św. Mateusza: „do uszu tetrarchy Heroda doszła wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych, i dlatego moce cudotwórcze w nim działają” (Mt 14, 1n). Również w wersji św. Marka Herod jest przekonany, że zna „sekret” Jezusa, i aż dwukrotnie zdecydowanie stwierdza: „To Jan, którego kazałem ściąć, zmartwychwstał!” (zob. Mk 6, 14-16).

U św. Łukasza to nie Herod, lecz niektórzy ludzie twierdzą („mówi się”), że Jezus jest zmartwychwstałym Janem. Sam tetrarcha w to jednak nie wierzy. Chodzi mocno po ziemi. Jest przekonany, że zabił Jana raz na zawsze: „...

3510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]