Reklama

Rówieśnica z obrączką

Rówieśnica z obrączką

17.01.2016
Czyta się kilka minut
Mewa nie wie, co to syndrom wypalenia, nie miewa chandry. Napędza ją instynkt, a ten wyznacza jeden cel – przekazać geny dalej.
Mewy śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) zimą Fot. Andrzej Sidor / FORUM
W

Wody jeziorka w parku ściął lód. Przy niezamarzniętym oczku opodal tłoczą się dziesiątki ptaków. Kiedy do brzegu zbliża się człowiek, kaczki czujnie unoszą głowy. W krzakach, jeszcze niewidoczny, może się czaić pies – dla parkowych ptaków jeden z niewielu naturalnych wrogów. Na widok dziecięcego wózka ptaki wychodzą na brzeg zdecydowanym, rozkołysanym krokiem. Ludzie z dziećmi to osobny gatunek – mówią cicho i nie wykonują gwałtownych ruchów. I zawsze mają ze sobą coś do jedzenia.

Za kaczkami idą czujne czarne łyski. Mając krótkie, okrągłe skrzydła, latają słabo i niechętnie. Żeby wzbić się w powietrze, muszą brać na wodzie rozbieg. Ich żywiołem są zarośnięte starorzecza, parawany trzcin, srebrzyste i gładkie powierzchnie jezior. Wiosną toczą ze sobą zacięte walki. Wielkimi łapami wpychają się nawzajem pod wodę i okładają dziobami. W obronie piskląt potrafią zaatakować...

5461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Żadna kara spotykać ich nie musi. Wszyscy nosimy swoje brzemię.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]