Reklama

Muskuły i próchno

Muskuły i próchno

21.06.2021
Czyta się kilka minut
Dzisiaj zdaje mi się, że to był sen, ale tutaj to zupełnie normalne. Puszcza jest jak baśniowy skarbiec, pełen kształtów, kolorów i deseni.
TOMASZ KACZOR
D

Dzisiaj zdaje mi się, że to był sen. Wysepki śledziennic świeciły pod nogami słabiutko jak żarówki z XIX wieku. Śledziennice korzystały, bo od lat nie było w lesie tyle wody. Niektóre, te już przekwitłe, wyciągały do góry miseczkowate patery z nasionami – jakby zapraszały na bardzo skromną ucztę. Może ucztę dla mrówek? W porannych, ledwie przebudzonych promieniach słońca stała uroczyście kolumna. Kolumna późnogotycka. Prosta, ale spiralna jak te w Hiszpanii czy Portugalii, jakby pod cienką skórą grały w niej naprężone mięśnie. Westchnęliśmy. Jaka nieludzka siła dała radę skręcić drzewo, z którego robiono dawniej koła zębate? „Muskuły atlety” – tak opisują grabowe kolumny dendrolodzy.

Dzisiaj zdaje mi się, że to był sen, ale tutaj to zupełnie normalne. Puszcza jest jak baśniowy skarbiec, pełen kształtów, kolorów i deseni. Zapachów wody, grzybów i hormonów. Faktur. Twardej kory...

6916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]