Rok 1945 w obrazach
Rok 1945 w obrazach

Jak pokazać pogmatwaną historię 1945 r.? Jak nie przemilczeć cierpienia uciekających przed Armią Czerwoną niemieckich cywilów, a zarazem – nie zgubić szerszego kontekstu, kto wspierał Hitlera, rozpętał wojnę i dopuścił się najstraszniejszych zbrodni XX w.? Jak nie zlekceważyć krwi, którą czerwonoarmiści przelali na naszych ziemiach, a jednocześnie pokazać, że niemiecką okupację zastąpiło nowe zniewolenie? Jak mówić prawdę, całą prawdę – bez retuszy, bez relatywizowania?
To możliwe. I to przy pomocy zaledwie 45 eksponatów. Tak od siebie różnych, jak ważące sto kilogramów drzwi z gdańskiego karceru, w którym podczas wojny Niemcy przetrzymywali aresztowanych Polaków, a po 1945 r. ubecy łamali najtwardszych członków podziemia niepodległościowego [na zdjęciu – red.] – oraz zryty kulami drogowskaz z Berlina, który żołnierze Wojska Polskiego zabrali jako wojenne trofeum.
Wystawa...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]