Reklama

Nerwowy dzień

Nerwowy dzień

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Erika Steinbach uczyniła krok na drodze do budowy planowanego od lat "Centrum przeciw Wypędzeniom, ale otwarta przez nią w Berlinie wystawa o wypędzeniach nie jest ani kontrowersyjna, ani specjalnie ciekawa. Twórcy koncepcji kurczowo trzymali się granic "politycznej poprawności, byle tylko nie zagrozić długofalowym celom przewodniczącej Związku Wypędzonych.
Erika Steinbach na otwarciu wystawy,10.08.2006. Fot. K.Atys - Agencja Gazeta
E

Erika Steinbach ma wyczucie wielkiej historycznej scenerii. Tym razem jest nią bulwar Unter den Linden. Bardziej historycznego miejsca w niemieckiej stolicy już chyba nie ma: po jednej stronie barokowy gmach Niemieckiego Muzeum Historycznego, pośrodku odlany z brązu pomnik króla Prus Fryderyka II (przez Niemców nazwanego Wielkim), po drugiej zaś stronie klasycystyczny Kronprinzenpalais, w XVIII i XIX w. oficjalna siedziba pruskich następców tronu.

Ten właśnie pałac, przed 1989 r. służący komunistycznej NRD jako reprezentacyjny hotel dla gości z zagranicy, wybrała Erika Steinbach, by w jego murach celebrować swoiste preludium do budowy kontrowersyjnego "Centrum przeciw Wypędzeniom". Tutaj w miniony czwartek przewodnicząca Związku Wypędzonych otworzyła wystawę pod tytułem: "Wymuszone szlaki. Ucieczka i wypędzenie w dwudziestowiecznej Europie".

...

10424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]