Reklama

"I wszystko marność..."

"I wszystko marność..."

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Wystawa Duchowość i cielesność dowodzi, że dziełom powszechnie znanym można nadawać zupełnie nowe konteksty, można stawiać im nowe pytania prowadzące do dyskusji - kto wie, może nawet o duchu narodowym?.
Tytus Czyżewski, "Akt z kotem", 1920
P

Polsko-niemiecki projekt, którego efektem jest ciesząca się dużą frekwencją wystawa w Baden-Baden, zainteresuje nie tylko odbiorcę zachodniego, ale także Polaka. Choć oczywiście obaj zobaczą na niej coś zupełnie innego.

Niemieccy kuratorzy podkreślają mocne osadzenie sztuki polskiej w tradycji zachodnioeuropejskiej. W słynnej “Trumnie chłopskiej" Gierymskiego czy nie mniej słynnym “Babim lecie" Chełmońskiego dostrzegają siłę realizmu; spracowane ręce kobiety, która właśnie straciła dziecko, brudne nogi pasterki. W “Rozstrzelaniu surrealistycznym" Wróblewskiego zwracają uwagę przede wszystkim na drugi człon tytułu.

W Baden-Baden inaczej ogląda się też przedwojenne prace Bronisława Wojciecha Linkego. “Rok 2832", “Trzęsawisko" (z cyklu “Miasto"), “Przed bramą" okazują się bardziej przerażające niż współczesne im dzieła ekspresjonistów niemieckich...

6690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]