Reklama

"I wszystko marność..."

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Wystawa Duchowość i cielesność dowodzi, że dziełom powszechnie znanym można nadawać zupełnie nowe konteksty, można stawiać im nowe pytania prowadzące do dyskusji - kto wie, może nawet o duchu narodowym?.
Tytus Czyżewski, "Akt z kotem", 1920
P

Polsko-niemiecki projekt, którego efektem jest ciesząca się dużą frekwencją wystawa w Baden-Baden, zainteresuje nie tylko odbiorcę zachodniego, ale także Polaka. Choć oczywiście obaj zobaczą na niej coś zupełnie innego.

Niemieccy kuratorzy podkreślają mocne osadzenie sztuki polskiej w tradycji zachodnioeuropejskiej. W słynnej “Trumnie chłopskiej" Gierymskiego czy nie mniej słynnym “Babim lecie" Chełmońskiego dostrzegają siłę realizmu; spracowane ręce kobiety, która właśnie straciła dziecko, brudne nogi pasterki. W “Rozstrzelaniu surrealistycznym" Wróblewskiego zwracają uwagę przede wszystkim na drugi człon tytułu.

W Baden-Baden inaczej ogląda się też przedwojenne prace Bronisława Wojciecha Linkego. “Rok 2832", “Trzęsawisko" (z cyklu “Miasto"), “Przed bramą" okazują się bardziej przerażające niż współczesne im dzieła ekspresjonistów niemieckich...

6690

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]