Reklama

Ciągle dzicy

Ciągle dzicy

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Znak graficzny galerii wyraźnie odwołuje się do tradycji solidarnościowej. Trochę przypomina szablon, trochę napis na murze: pospieszny, zamaszysty, może nieco agresywny, a przez to szczery i jednoznaczny. To rodzaj creda ideowego Zderzaka.
Wystawa malarstwa Marka Sobczyka "Jak Polskie Malarzie Malujoó"; 25-27 października 1985 r., Kraków-Dębniki
Z

Zaczęło się od obrazu namalowanego przez dwóch artystów: Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka. Nosił iście surrealistyczny tytuł: “Modlitwa niemieckiego księdza albo próba ołówka". Widać na nim trzy postacie w niezwykłych pozach, umieszczone w nieokreślonej przestrzeni, zmierzające ku górze. Pierwsza z nich, jakby przedwojenny urzędnik albo nauczyciel, odwróciła głowę o sto osiemdziesiąt stopni w stosunku do reszty ciała. Druga to młody chłopak unieruchomiony na wózku przypominającym tarczę, w którą wpisany jest ni to krzyż maltański, ni to lilia andegaweńska. Pomiędzy nimi widać postać powstającego z klęczek, bosego księdza. Jego głowa zamieniła się w starożytny hełm albo maskę pośmiertną.

"Życie jest gdzie indziej"

Marta Tarabuła, absolwentka krakowskiej historii sztuki, zobaczyła tę pracę na wystawie “Przeciw złu,...

9703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]