Reklama

Wspomaganie demokracji

Wspomaganie demokracji

10.08.2003
Czyta się kilka minut
Posłanka Renata Beger z “Samoobrony" ma dochodzić prawdy w sprawie Rywina, tymczasem na niej samej ciążyć może zarzut fałszerstw przy “sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach" (art. 248 Kodeksu Karnego) i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Grozi za to pozbawienie wolności do lat pięciu. Podobny zarzut prokuratura chce postawić posłowi Skowyrze z Ligi Polskich Rodzin. Będzie to możliwe, gdy sejm uchyli im immunitety. Nie wiadomo jeszcze, kiedy - na razie posłowie rozjechali się na wakacje.
D

Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęło się już we wrześniu 2001 r., gdy ugrupowanie Polska Wspólnota Narodowa poinformowało prokuraturę o wykorzystaniu list z podpisami poparcia dla swoich kandydatów w ówczesnej kampanii parlamentarnej. W marcu 2002 r. wszczęto śledztwo, które od listopada ub. r. rozdzielono na dwa osobne, jedno tyczące Samoobrony, drugie: Ligi Polskich Rodzin.

Co ustalono? Na 6167 podpisów złożonych pod listą LPR na pewno 3380 podrobiono, z czego 11 podpisów złożonych zostało za osoby zmarłe jeszcze przed kampanią. Świadkowie zeznali, że nie wiedzą skąd komitet LPR dysponował ich danymi - m.in. numerem PESEL. Główną podejrzaną jest żona posła Skowyry, Maria, która reprezentowała komitet wyborczy LPR, ale i sam poseł miał wypełniać listy i podrabiać podpisy.

W przypadku Beger rzecz ma się trochę inaczej: ona sama prawdopodobne...

14949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]