Reklama

Dostojeństwo a żądza władzy

Dostojeństwo a żądza władzy

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Atakowanie rządu to dobre prawo opozycji. Trudno o większą pomyłkę prezydenta niż wchodzeniew tę rolę, a już szczególnie w obszarze polityki zagranicznej. Cierpi na tym dostojeństwo jego urzędu, ale cierpi też państwo.
rys. Mirosław Owczarek
G

Gdy w czerwcu ub.r. rząd finalizował polsko-amerykańską umowę dotyczącą tarczy antyrakietowej, prezydent wysłał do Waszyngtonu Annę Fotygę, podówczas szefa swojej kancelarii. Pani Fotyga w rozmowach z przedstawicielami administracji pokazywała polskie stanowisko tak, że była to forma licytowania w dół, podczas gdy rząd licytował w górę. W całej tej historii prezydent kilkakrotnie jeszcze wkładał rządowi kij w szprychy (casus Waszczykowskiego, przesłuchanie Sikorskiego, a w końcu dystansowanie się od rządu w czasie ceremonii podpisania umowy).

Lizbona wiecznie martwa

Wcześniej mieliśmy kryzys w sprawie traktatu lizbońskiego, który zresztą z fazy ostrej przeszedł do uśpionej, bo rzecz wciąż nie jest załatwiona. Prezydent najpierw (jeszcze za poprzedniego rządu) ogłosił, że jego udział w końcowych negocjacjach sprawił, iż...

9980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]