Reklama

Ładowanie...

Archipelag odnaleziony

z Bangkoku
13.06.2022
Czyta się kilka minut
Odkąd Wyspy Salomona ­podpisały pakt z Chinami, ten kraj w Oceanii i sąsiednie wyspiarskie państwa cieszą się uwagą świata, jakiej dawno nie miały. To dla nich i dobre, i groźne.
Symboliczne rozpoczęcie budowy stadionu, na którym odbędą się Igrzyska Pacyfiku 2023. Inwestycja realizowana jest we współpracy z Chinami. Honiara, Wyspy Salomona, 26 maja 2022 r. XINHUA / AFP / EAST NEWS
M

Mikronezja, Melanezja i Polinezja to części Oceanii, które leżą na północ i wschód od Australii i Nowej Zelandii. Kilkanaście wyspiarskich krajów, rozrzuconych na kilku milionach kilometrów kwadratowych oceanu. Zagubione wśród bezkresu Pacyfiku, ale ważne strategicznie archipelagi są w większości niepodległe od mniej więcej pół wieku. Największy z nich, Papua-Nowa Gwinea, ma 9 mln mieszkańców. Fidżi, druga w kolejności, niespełna milion. Najmniejsze państwo – Niue, stowarzyszone z Nową Zelandią – w 2017 r. zamieszkiwały 1784 osoby.

Patrząc z globalnej perspektywy, te wyspy łatwo przeoczyć. Ale to błąd.

Na uboczu

Thomas Lien, norweski żeglarz i filmowiec, pod koniec lat 90. XX w. wyruszył na poszukiwanie raju: miejsca o nieskażonej przyrodzie, nietkniętego zachodnią cywilizacją. Po trzech latach rejsu dookoła świata znalazł je na polinezyjskiej wyspie Tikopia,...

16673

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]