Reklama

Przyjaźń z Wojtyłą

Przyjaźń z Wojtyłą

15.02.2016
Czyta się kilka minut
„Intensywna relacja”, która owocowała wieloma „sekretnymi listami” – tak dokument o przyjaźni Karola Wojtyły z prof. Anną-Teresą Tymieniecką promuje na swojej stronie internetowej BBC.
Artur Sporniak
Artur Sporniak / Fot. Grażyna Makara
I

Ich korespondencja, którą w 2008 r. zakupiła Biblioteka Narodowa, ma „rzucać nowe światło na życie emocjonalne” papieża. Autor filmu (wyemitowanego już po zamknięciu tego numeru „TP”)zastrzega, że nie ma żadnych dowodów, by Wojtyła złamał celibat, ale już sama sugestia wywołuje medialne zamieszanie.


CZYTAJ TAKŻE:

Marcin Żyła z Oksfordu: Po obejrzeniu w telewizji BBC1 wczorajszego programu poświęconego „tajemniczym listom Jana Pawła II” trudno nie zgodzić się z komentarzem Watykanu – więcej było w nim dymu niż ognia.


Biblioteka Narodowa w wydanym jeszcze przed projekcją filmu oświadczeniu prostuje: „Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny-Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach”.

Tymieniecka po wojnie studiowała filozofię u Romana Ingardena – najwybitniejszego polskiego fenomenologa. W latach 50. wyjechała na Zachód. W 1954 r. osiedliła się w USA, gdzie m.in. na uniwersytetach Yale i Berkeley rozwijała myśl fenomenologiczną. Na początku lat 70. zainteresowała się wydaną w 1969 r. książką Wojtyły „Osoba i czyn”. Zaczęli korespondować w 1974 r. Pięć lat później ukazało się amerykańskie wydanie w tłumaczeniu Tymienieckiej.

Papież korespondował z wieloma osobami, a jego przyjaźnie z czasem się pogłębiały. Bywało, że te relacje przeradzały się w kierownictwo duchowe, a korespondencja nabierała bardzo osobistego charakteru. Takich przyjaźni jak z Tymieniecką Wojtyła utrzymywał jednak wiele i pewnie jeszcze coś o nich usłyszymy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie mnie sadzić prof. Tymieniecką, niemniej fakt sprzedaży tych listów jest dla mnie mało smaczny. Sprzedazy, bo gdyby je ofiarowała, wszystko byłoby OK. Chyba nie przymierała głodem. To tak jak sprzedać przyjaciela...brrr

sprzedawanie listów od przyjaciela jest nie fair.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]