Reklama

Armia umarłych

Armia umarłych

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Już sceneria ma w sobie coś upiornego: dominująca szarość, wilgoć i zimno, do tego wiosenna pogoda, szara, pozbawiona radości... Skoro tak to wygląda dziś, co musieli czuć ludzie, którzy kilkanaście lat temu przekraczali bramy "Stasi-landu?.
Cela w areszcie Stasi w Hohenschönhausen
T

Tutaj, w berlińskiej dzielnicy Hohenschönhausen, mieściła się centrala Stasi, owianej grozą tajnej policji politycznej Niemiec Wschodnich. A także bloki mieszkalne jej pracowników. Oraz słynny areszt śledczy, niepodlegający ani prokuraturze, ani zwykłej milicji, tylko bezpośrednio Stasi. Otoczony wysokim murem, wraz z resztą terenu, który w czasach NRD nie figurował na żadnym planie miasta. Terra incognita, dom duchów - z celami, pokojami przesłuchań i nowoczesnymi izbami tortur.

Tajne więzienie tajnej policji w Hohenschönhausen było widownią jednego z najmroczniejszych rozdziałów niemieckiej historii po 1945 r. Założone wkrótce po zakończeniu wojny przez NKWD, do 1950 r. miejsce to służyło za sowiecki "obóz specjalny". Od maja do października 1945 r. Sowieci więzili tzw. internowanych (nazistów, rzeczywistych lub domniemanych, a także wszelkich przeciwników...

8446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]